'Ove godine tučemo sve rekorde u visini otkupnina. Gusari su u 2011., koja još nije gotova, dobili 135 milijuna dolara, a lani 80 milijuna', rekao je kontraadmiral Christian Canova u razgovoru za internetsku stranicu Bruxelles2, koja se bavi europskom vanjskom politikom i obranom.
Taj nagli skok povezan je s 'eksponencijalnim povećanjem visine otkupnine po brodu'. Gusari su 2007. u prosjeku dobivali oko 600.000 dolara po brodu, 2010. 3 milijuna, a 2011. 4,6 milijuna, dodao je, napomenuvši da se u novije vrijeme otkupnine penju i na 6 milijuna dolara.
>> Gusari oteli tanker i pustili alžirski brod
Zahvaljujući dijelom i nazočnosti međunarodnih vojnih snaga, broj trgovačkih brodova koje su gusari oteli 'nikada nije bio niži', budući da je 2011. 'oteto 8 brodova s 200 ljudi', a lani je oteto 30 brodova. Premda je broj napada porastao oko 15 posto na godinu, 'oni nisu bili toliko uspješni', uspio je tek svaki četrnaesti napad, a godinu ranije je uspio svaki četvrti.
Canova je rekao da se 'ne trebamo zavaravati pričama o siromašnim Somalijcima koji postaju gusari zbog bijednih uvjeta u kojima žive. Gusarstvo je danas prije svega kriminalno poduzetništvo sa skupinama koje imaju samo jedan cilj: novac'. Taj novac 'ide u dijasporu. Reciklira se i na regionalnoj razini, u Somaliji, u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (za kupnju motora i goriva), u Džibutiju', dodao je Canova. (Hina)