Što ako napuste EU?

POVIJESNI TRENUTAK ZA BRITANCE Odlučuju o ostanku u Europskoj uniji

Slika nije dostupna
Diljem Ujedinjenog Kraljevstva otvorena su birališta u četvrtak ujutro za referendum na kojemu će se Britanci izjasniti o budućnosti svoje zemlje u Europskoj uniji.

Oko 41 tisuće birališta diljem zemlje otvoreno je od 7 do 22 sata po mjesnom vremenu a pravo glasa na "Referendumu o budućnosti Ujedinjenoj Kraljevstva u Europskoj uniji" ima oko 45 milijuna ljudi.

Oko tri milijuna stanovnika Britanije, ili pet posto stanovništva, rođeno je u drugim EU zemljama.

Državljani Irske, Malte i Cipra s prebivalištem u Britaniji imaju pravo glasa na referendumu, a državljani ostalih zemalja EU nemaju. Irska i Britanija imaju više od 30 godina star bilateralan sporazum koji državljanima jedne zemlje s prebivalištem u drugoj omogućuje da u njoj participiraju na izborima. Ciprani i Maltežani imaju to pravo kao državljani Commonwealtha.

Premijer David Cameron rekao je da će rezultat biti obvezujući i da neće biti drugog referenduma. Neki su drugi političari, međutim, naznačili da bi mogli tražiti još jedan plebiscit nakon nekoliko godina ako rezultat bude tijesan.

Očekuje se da će odaziv biti između 60 i 80 posto, što znači da će između 27 i 36 milijuna ljudi izaći na birališta.

Referendumsko pitanje glasi: "Bi li Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo ostati članicom Europske unije ili napustiti Europsku uniju?".

Britanci su zadnji referendum o svojim odnosima s EU-om održali 1975. kada je 67 posto birača odlučilo da želi ostati u tadašnjem zajedničkom tržištu.

Brojanje glasova počinje odmah nakon zatvaranja birališta. Prvi rezultati mogući su oko ponoći. Prve indikacije o tome hoće li Britanija ostati ili napustiti EU moguće su oko 3.30 sati ujutro u petak. Rezultate će prikupljati 12 regionalnih izbornih povjerenstava i slati ih u središnjicu u Manchester. Objava službenih rezultata bit će u tamošnjoj gradskoj vijećnici, vjerojatno u petak ujutro.

Posljednja upozorenja Britancima

Više europskih čelnika uputilo je u srijedu posljednja upozorenja Britancima da ne izlaze iz Europske unije, dan uoči referenduma o članstvu u EU-u koji je neizvjestan koliko i presudan za budućnost Velike Britanije i ostatka Europe.

U srijedu, dan uoči referenduma, dvije online ankete su davale laganu prednost pristašama izlaska iz EU-a i pokazale da je još velik broj neodlučnih, dok mogućnost 'brexita' zabrinjava Bruxelles, gospodarske krugove i gotovo sve čelnike svjetskih zemalja.

Kako navodi Opinium, koji je ispitao 3011 Britanaca, 45 posto je za izlazak, 44 posto za ostanak u EU-u, ali 9 posto je još neodlučno i 2 posto ne želi se očitovati. TNS koji je ispitao 2320 ljudi, navodi da je 43 posto za izlazak, 41 posto za ostanak i 16 posto neodlučnih.

46,5 milijuna britanskih birača je pred povijesno važnom odlukom.

"Posrijedi je budućnost Europske unije", istaknuo je francuski predsjednik Francois Hollande upozorivši da će odluka biti "neopoziva".

"Kad jednom iskočite iz zrakoplova, više se ne možete vratiti", upozorio je britanski premijer David Cameron.

Mnoge su posljedice izlaska iz EU

U slučaju izlaska, EU koji zabrinuto prati porast euroskepticizma, izgubit će jednu od namoćnijih članica, peto po veličini svjetsko gospodarstvo i stalnu članicu UN-ova Vijeća sigurnosti.

Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker upozorio je da bi izlazak bio "čin samosakaćenja". "Vani je vani. Ne bi bilo nikakva novog pregovaranja" s Londonom, istaknuo je.

Glavne međunarodne ustanove već tjednima upozoravaju na ozbiljne gospodarske posljedice, a Engleska banka je čak spomenula mogućnost recesije u zemlji.

Glavna direktorica MMF-a Christine Lagarde izjavila je u srijedu da bi odluka o izlasku utjecala na američko gospodarstvo.

U srijedu je gotovo 1300 čelnika tvrtka - među kojima je polovina uvrštena na londonsku burzu - pozvalo na ostanak u zajednici 28 zemalja.

Sličan poziv su uputile i poznate osobe iz svijeta športa, filma i glazbe, poput Davida Beckhama, Daniela Craiga i skupine U2, koji su poželjeli da pobijedi tabor "Remain", pristaše ostanka u EU-u.

Imigracija u središtu kampanje

Za razliku od njih, republikanski kandidat za Bijelu kuću Donald Trump izjasnio se za Brexit, priznavši ipak da "nije previše razmišljao o tom pitanju".

Kraljica Elizabeta II., koju dužnost obvezuje na suzdržanost, nije htjela ništa komentirati usprkos navaljivanju euroskeptičnog tiska na čelu s Daily Telegraphom i tabloidima Sun i Daily Mail.

Škotska nacionalna stranka (SNP) na vlasti u Edinbourghu opetovala je da bi izlazak "nužno" doveo do drugog referenduma o neovisnosti Škotske.

Sjeverna Irska strahuje pak od ponovnog pojavljivanja fantoma iz prošlosti bude li morala odrediti granicu s južnim susjedom.

Pristaše Brexita su postavili imigraciju u središte svoje kampanje. Pozivaju da se "preuzme nadzor" nad granicom ne bi li zaustavili priljev migranata iz EU-a i upozoravaju na eventualni ulazak Turske u EU.

Kampanja je pokazala i generacijski rascjep, budući da se mladi Britanci uglavnom izjašnjavaju za EU, a stariji su skloni izlasku. London, veliki gradovi, Škotska i Sjeverna Irska su za ostanak, a unutrašnjost Engleske za Brexit.

David Cameron je 2013. obećao da će organizirati ovaj referendum kako bi uklonio stalne podjele u svojoj Konzervativnoj stranci u vezi s Europom.

Velika Britanija, članica EU-a od 1973. koja nije u Schengenu i nije uvela euro, ima poseban status unutar bloka. Mogla bi biti prva zemlja koja će napustiti EU. (Hina)