Grabar-Kitarović se na kraju posjeta Velikoj Britaniji susrela s vlasnicima startupova informatičke tehnologije u agenciji za pružanje financijskih informacija Bloomberg.
"Očito imamo problem ako se ne fokusiramo na razloge zašto gubimo mlade talentirane ljude koji posebno ulažu u sektor inovacija i zašto se njihove ideje ne realiziraju u Hrvatskoj nego ovdje u Velikoj Britaniji ili negdje drugdje", rekla je predsjednica novinarima nakon sastanka.
Dodala je da je od vlasnika startupova, onih osnovanih u inozemstvu i onih koji su osnovani u Hrvatskoj ali su premješteni u Britaniju ili drugdje, željela čuti razloge zbog kojih su to učinili.
Grabar-Kitarović kaže da je to pitanje prvenstveno za vladu, ali da kao predsjednica "osjeća dužnost i odgovornost usmjeravati neke procese i surađivati s vladom kako bi se što je moguće više napravilo za razvoj gospodarstva". Jedan od preduvjeta je svakako i poboljšanje investicijske klime, istaknula je.
Od nove vlade očekuje da se puno više usredotoči na egzistencijalna pitanja, na investicijsku klimu u Hrvatskoj, na zadržavanje mladih, na pružanje prilike mladim ljudima i na poboljšanje uvjeta poslovanja.
Ocjenjujući dvodnevni boravak u Londonu, Grabar-Kitarović je rekla da su britanski dužnosnici pokazali veliki interes za novu hrvatsku vladu i suradnju njom te za poslovanje s Hrvatskom.
Nju je u utorak primila kraljica Elizabeta II., a sastala se s premijerkom Theresom May, ministrom obrane Michaelom Fallonom, predsjednikom Doma lordova Normanom Fowlerom i s ministrom gospodarstva Gregom Clarkom.
"Doista me ohrabruje i veseli što vidim potpuno novi odnos, potpuno drukčiji stav i puno veću zainteresiranost svih britanskih dužnosnika za Hrvatsku, za rad, za poslovanje s Hrvatskom, ali i za suradnju s hrvatskom vladom", istaknula je.
Brexit je možda bio poziv na buđenje "da ne uzimamo zdravo za gotovo da smo članica EU-a i da surađujemo samo u Bruxellesu nego da se međusobno puno bolje povežemo", dodala je. (Hina)