Masovna tuga

Godišnjica smrti 'Dragog vođe': Sjećate li se kako su ga oplakivali?

Prošla je točno godina dana od smrti 'Dragog vođe', sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-ila.

Kim Jong-il preminuo je u 70. godini života u svom posebnom vlaku pri obilasku zemlje. Državna televizija Sjeverne Koreje o njegovoj je smrti obavijestila javnost tek nakon dva dana i to na vrlo dramatičan način. Prije same objave svirala je sjevernokorejska himna, potom se u kadru pojavila voditeljica odjevena u crno koja je objavila tužnu vijest plačnim i dramatičnim glasom.

Nakon što je voditeljica pročitala vijest o smrti 'Dragog vođe', na nekoliko je sekundi na ekranu stajala samo njegova slika. Rekla je kako je 'Dragi vođa' preminuo od iscprljenosti u pomaganju narodu Sjeverne Koreje. Svjetski mediji su objavili kako je Jong-il umro od posljedica srčanog udara.

>> Reakcije građana Sj. Koreje na smrt Kim Jong-ila

Nakon vijesti o smrti 'Dragog vođe' iz Sjeverne Koreje počele su stizati zapanjujuće snimke histerije u toj zemlji. Siromašna i zatvorena država u kojoj se godinama njegovao kult ličnosti dragog vođe je nakon vijesti o smrti Jong-ila pala u masovnu tugu i očaj. Neki od onih koji su se u trenutku kada je objavljena vijest o Kimovoj smrti zatekli na javnim mjestima tvrde da je masovni plač bio koordiniran, no da je među stanovništvom bilo i puno onih koji su iskreno ridali, potreseni tom informacijom.

'To je osjećaj kao kad vam umre otac. Ljudi su plakali do iznemoglosti', rekao je Južnokoreanac Kim Dong-soo zaposlen u jednoj tvrtki u industrijskoj zoni Kaesong u Sjevernoj Koreji.

>> Ovo zasigurno niste znali o 'osebujnom' diktatoru

>> Bizarne činjenice o životu u Sjevernoj Koreji

Jedan južnokorejski list objavio je da su svi oni koji nisu dovoljno ili na pravi način žalili zbog smrti sjevernokorejskog vođe Kim Jong-ila, poslani u radne logore na izdržavanje višemjesečnih kazni. Oni koji su zadovoljili taj kriterij, ali su kritizirali odluku da se vlast prenese na treću generaciju obtelji Kim, poslani su kampove za preodgoj, ili su sa članovima obitelji protjerani iz gradova u sela.

Također, na sprovodu 'Dragog vođe' civilima je bilo zabranjeno nositi rukavice, kapu ili šal, čak i u slučaju snijega i usprkos tome što je temperatura tih dana bila na -9. Napomenuli su im da će iza njih biti vojnici koji će ih kontrolirati.

Sprovodu 'Dragog vođe' nazočili su deseci tisuća ljudi, a kasnije je na fotografijama posebnu pozornost privukao misteriozni div. Naposlijetku se otkrilo kako se radilo o dva i pol metra visokoj bivšoj košarkašoj zvijezdi Ri 'Michaelu' Myung Hunu. Fotografije sa sprovoda Dragog vođe obišle su svijet, a osim onih sa iznimno uplakanim građanima pažnju su privukle i one 'uljepšane'. Naime, kako bi sve bilo savršeno, u stilu Sjeverne Koreje, vlasti su fotografije sa sprovoda retuširale. Zanimljivo je što je to učinjeno na način da su sa fotografija uklonjeni novinari.
Kim Jong-il je na vlast došao 1994. smrću svojeg oca Kim il Sunga ili Velikog vođe, a zadnjih godina zdravlje mu se pogoršalo. Prije četiri godine doživio je i srčani udar, a zbog zdravlja je započeo prijenos vlasti na svojeg sina Kim Jong-una.

 

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook