Oko tisuću policajaca iz gradova diljem Japana sastalo se danas kako bi istražili svaki trag koji bi mogao voditi do nestalih, piše REuters.
Potres magnitude od 9 stupnjeva po Richteru pogodio je Japan 11. ožujka prošle godine. Riječ je o najjačem potresu koji je ikada zabilježen u Japanu. Potres je uzrokovao tsunami koji je poharao gradove i sela te usmrtio 15, 850 ljudi. Nestalima se i dalje smatra njih 3 280.
>> VIDEO: Nove dramatične snimke tsunamija
Rikuzentakata, grad 400 kilometara sjevernoistočno od Tokija, bio je jedan od najrazorenijih na japanskoj obali. Valovi od 16 metara u malenom gradiću uzeli su 1 555 života. Danas ih se još 288 vodi pod nestalima. 'Radimo sve što je u našoj moći da pronađeno tijela i vratimo ih njihovim bližnjima. Nažalost, to je vrlo težak i zahtjevan zadatak', rekao je policajac Daichi Komatsu koji sudjeluje u potrazi.
>> Japan: Nema pojedinaca odgovornih za Fukushimu
Tsunami je glavi krivac za najveću svjetsku nuklearnu krizu u zadnjih 25 godina, u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi. Tri reaktora su se rastopila, a radijacija se proširila sjeveroistočnim Japanom. Tisuće ljudi bili su primorani napustiti svoje domove.
Operator Tokyo Electric Power Co, poznatiji kao Tepco, uspio je spriječiti najgori scenarij ispumpavanjem vode. Nakon nekoliko neuspjeha, uključujući i onaj kada je voda s radioaktivnim tvarima iscurila u more, u prosincu su reaktoru stabilizirani.
Godinu dana kasnije, Fukushima Dqaiici još uvijek izgleda kao pustinja. Pretpostavlja se d aće visoka razina radijacije biti prisutna još desetak godina.