Ukrajina je daleko najveći dobavljač suncokretovog ulja u EU, ali Europljani su zbog ruske invazije počeli gomilati zalihe, što je dovelo do nestašice u cijelom opskrbnom lancu i do rasta cijena.
Proizvođači biodizela smanjili su upotrebu suncokretovog ulja, a proizvođači hrane promijenili su formule i počeli koristiti druga biljna ulja, poput ulja repice.
"Promjena formula i preusmjeravanje biljnih ulja (u proizvodnju hrane) ublažili su pritisak na potražnju za suncokretovim uljem", stoji u priopćenju FEDIOL-a, objavljenom u srijedu.
Iz Ukrajine su istodobno ipak počele stizati pošiljke sjemenki suncokreta i suncokretovog ulja, uglavnom željeznicom i kamionima, navodi se.
"Obujam neće dostići pošiljke koje su prije početka rata otpremane morskim brodovima, ali poboljšava situaciju na tržištu i pomaže uljarama da odgovore na potražnju za suncokretovim uljem u EU", navodi se.
Službeni podaci EU-a, objavljeni u utorak, pokazuju da je između 27. veljače i 1. svibnja u EU uvezeno 260.000 tona suncokretovog ulja iz Ukrajine. Obično se uvozilo oko 200 tisuća tona mjesečno, priopćio je FEDIOL početkom ožujka.
Poboljšana opskrba smanjila je cijene i ulje uljane repice više se ne koristi kao zamjena, objasnili su u udruzi.
Flaširano suncokretovo ulje danas je dostupno u EU, pa uzrok praznih polica u nekim supermarketima valja tražiti negdje drugdje, napominju.