Borrell je u priopćenju napisao da "EU od bjeloruskih vlasti očekuje da osiguraju trenutačno puštanje osoba zatočenih iz političkih razloga prije i nakon flasificiranih predsjedničkih izbora 9. kolovoza".
"Jasno je da bjeloruske vlasti i dalje zastrašuju i dozvoljavaju zastrašivanje građana i da očito krše vlastite nacionalne zakone kao i međunarodne obveze", naglasio je Borrell.
Naveo je primjer Marije Kalesnikove, jedine istaknute osobe iz oporbe koja nije otišla u egzil u inozemstvo, i za koju njezino okruženje drži da su je u ponedjeljak ujutro otele nepoznate osobe.
"Očekujemo od vlasti da prekinu političke progone", dodao je Borrell te je rekao da će EU "odrediti sankcije odgovornima za nasilje, represiju i falsificiranje izbornih rezultata".
Kalesnikava, koju su navodno oteli maskirani ljudi, saveznica je oporbene čelnice Svetlane Tihanovskaje koja je izbjegla u susjednu Litvu. Ona je članica koordinacijskog vijeća Tihanovskaje koje traži pregovore o mirnoj predaji vlasti u Bjelorusiji.
Na prosvjedu u nedjelju okupilo se četvrtog vikenda zaredom rekordnih više od 100.000 prosvjednika u Minsku, bez obzira na veliki broj raspoređenih policijskih i vojnih snaga. Privedeno je ukupno 633 osoba, prema podacima vlasti.
Aleksandar Lukašenko (66), koji je 26 godina na vlasti u Bjelorusiji i dalje isključuje bilo kakav dijalog i traži podršku Moskve.
Represija je bila posebno brutalna prvih dana nakon izbora 9. kolovoza. Najmanje tri osobe su ubijene, više desetaka je ranjeno i više od 7000 privedeno tijekom prvih prosvjeda.