This browser does not support the video element.
'Cilj pokusnih letova je provjera mogućih posljedica vulkanskog pepela po zrakoplove u nizozemskom zračnom prostoru', navelo je nizozemsko Ministarstvo transporta u svom priopćenju.
>> Prašina prelazi preko Hrvatske
>> VIDEO: Spektakularna erupcija vulkana
U nastojanju da se skrate čekanja putnika u zračnim lukama i financijski gubici, probni letovi realizirat će se na zahtjev EU-a, izvijestila je glasnogovornica nizozemskog ministarstva, objasnivši kako će svi takvi letovi biti obavljeni u posebnim sigurnosnim uvjetima i u ‘kontroliranim uvjetima’. Zračne luke još uvijek su bez putnika.
Zrakoplovne tvrtke traže pomoć EU-a
Pokažu li sada testni letovi da nema posljedica za motore zrakoplova, zračne kompanije se nadaju da bi brzo mogle dobiti dozvolu za letenje. Europske zrakoplovne tvrtke počele su u pomoć pozivati Europsku uniju da im pomogne, navodeći da je riječ o izvanrednim okolnostima. Prva je to u subotu učinila belgijska tvrtka Brussels Airlines koja sadašnju situaciju uspoređuje sa situacijama u kojoj se nađu poljoprivrednici u slučaju velikih vremenskih nepogoda.
Po europskim propisam, putnici u slučajevima otkazivanja ili kašnjenja leta imaju pravo na piće, hranu, smještaj, novčanu naknadu ili im se treba omogućiti prijevoz nekom drugom rutom ili drugim prijevoznim sredstvima. Europska komisija je u petak, kada se još nije znalo da će se paraliza zračnog prometa oduljiti pozvala putnike da traže naknadu unatoč tome što je riječ o izvanrednim okolnostima.
Osim naknade putnicima, zrakoplovne tvrtke trpe velike troškove zbog održavanja zrakoplova na aerodromima u kojima su se zatekli. U Brussels Airlinesu kažu da izvanredne okolnosti zahtijevaju i izvanredne mjere. Zrakoplovne tvrtke očekuju potporu na europskoj razini poput one što su je dobile banke ili automobilska industrija. (Hina)