Izobrazba žena

Egiptu, Nepalu, Njemačkoj i Zelenortskim otocima nagrada za opismenjavanje

Slika nije dostupna
Četiri inovativna projekta iz Egipta, Nepala, Njemačke i sa Zelenortskih otoka dobitnici su UNESCO-ovih nagrada za Svjetski dan pismenosti, 8. rujna, koji je 2010. posvećen izobrazbi žena jer one čine dvije trećine od gotovo 800 milijuna nepismenih u svijetu.

'Ulaganje u opismenjavanje žena donosi vrlo visoku dobit: poboljšava životni standard, zdravlje majke i djeteta te pomaže pristup obrazovanju za djevojčice', poručila je glavna tajnica UNESCO-a Irina Bokova u povodu Međunarodnog dana pismenosti kojemu je ovogodišnja tema 'Pismenost i jačanje žene'. Od 67,4 milijuna djece u svijetu koja nisu obuhvaćena školovanjem, djevojčice čine većinu, a u odrasloj populaciji dvije trećine nepismenih su žene.

Osim nagrada, koje UN-ova organizacija tradicionalno dodjeljuje, središnji događaj u srijedu u UNESCO-vu sjedištu u Parizu je predstavljanje mreže znanja i inovacija za opismenjavanje (KINL, Knowledge and Innovations Network for Literacy). Projekt, ostvaren uz potporu zaklade Verizon i Microsofta od 1. studenoga postat će virtualno radno mjesto na kojem će znanstvenici i nastavnici surađivati, razmjenjivati znanje i iskustva.

Nepismenost sa 60 pala na 20 posto

Jedna od dviju nagrada kralja Sejonga, koje dodjeljuje Republika Koreja, odlazi na Zelenortske otoke za projekt opismenjavanja odraslih, napose žena. U toj afričkoj državici stopa nepismenosti pala je sa 60 na 20 posto od 1974. do 2005., i nastavlja padati. Južnokorejsku nagradu prima i državni institut za obrazovanje nastavnika i školski razvoj iz Hamburga za projekt obiteljske izobrazbe, osmišljen za useljeničke obitelji. Roditelji sudjeluju u izobrazbi djece te pritom i sami uče.

>> 'Pismenost ima puno veći značaj od čitanja i pisanja'

Dvije Konfucijeve nagrade dodjeljuje kineska vlada. Prva odlazi u egipatski okrug Ismailija za program izobrazbe djevojaka. Drugom se odaje priznanje neformalnom obrazovnom centru u Nepalu za izvanredne rezultate u edukaciji na temu okoliša, materinstva i skrbi za djecu te obrazovanju žena. Nagradu kralja Sejonga za pismenost utemeljena je 1989. zahvaljujući doprinosu vlade Repulike Koreje, a Konfucijevu financira od 2005. Narodna Republika Kina. Obje donose dobitniku 20.000 dolara.  (Hina)

Povezane teme