Egipatski Ustavni sud u nedjelju je počeo otvoreni štrajk u znak prosvjeda protiv pristaša predsjednika Mohameda Mursija koji su sucima blokirali ulaz u sudnicu uoči donošenja odluke o legalnosti ustavotvorne komisije, koja je sastavila sporni nacrt ustava usvojen u skupštini kojom dominiraju islamisti.
Sud je priopćio kako će s radom nastaviti "kada suci budu mogli donositi odluke bez psihološkog i materijalnog pritiska", prenosi službena agencija Mena. Nekoliko tisuća pristaša egipatskog predsjednika, islamista Mohameda Mursija, okupilo se u nedjelju ujutro ispred zgrade Ustavnog suda u Kairu spriječivši suce da uđu.
>> Nove demonstracije protiv Mursija: 'Narod želi srušiti režim!'
U petak je egipatska Ustavotvorna skupština prihvatila nacrt novog ustava u kojemu stoji da su načela šerijatskog prava (vjerski propisi iz Kurana), temelji egipatskog zakonodavstva. Mursi je parlamentarnim zastupnicima dao rok za dovršenje rada do veljače 2013., no oni su, a većinom je riječ o islamistima koji ga podupiru, iznenadili Egipćane, donijevši odluku o nacrtu ustava.
Mursi je u subotu navečer raspisao referendum o nacrtu ustava za 15. prosinca i u govoru preko državne televizije pozvao Egipćane da iskoriste svoje demokratsko pravo, a više od 100.000 ljudi se okupilo na skupovima širom Egipta u znak potpore predsjedniku i njegovom dekretu kojim si je proširio ovlasti.
Ustav je postao središnje pitanje u najtežoj političkoj krizi kroz koju Egipat prolazi otkako je Mursi došao na čelo zemlje u lipnju, a koja je izazvana dekretom što ga je ovaj islamistički predsjednik izdao 22. studenoga, dodijelivši sebi velike ovlasti.
Ustavni sud je nedjeljne događaje nazvao "crnim danom u povijesti egipatskog pravosuđa". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook