Uragan Ida stigao je na obalu Louisiane, a ulice u dijelovima New Orleansa već su poplavljene. Više od sto tisuća ljudi ostalo je bez struje.
Ida je uragan četvrte kategorije, jedna kategorija manje od najviše, s neprestanim vjetrovima koji pušu do 240 km/h. Očekuje se da će ovo biti jedna od najjačih oluja koja je pogodila Louisianu u posljednjih 150 godina.
Stručnjaci pretpostavljaju da će Ida biti jača od uragana Katrine koji je 2005. opustošio veći dio New Orleansa. S obzirom na to da su stanovnici poslušali vlasti i evakuirali se iz svojih domova, na autocestama i ostalim prometnicama nastale su goleme gužve.
Nacionalni centar za uragane ranije je objavio da bi "potencijalno katastrofalna šteta od snažnog vjetra i od poplava mogla opustošiti sjevernu obalu Meksičkog zaljeva, počevši od jutros" (nedjelja).
Pogledaj na Twitteru
Trenutačno najveća izmjerena brzina vjetra iznosi 249 km/h i ako se poveća za samo 10 km/h Ida će se pretvoriti u uragan pete kategorije. Louisianu dosada nikad nije pogodio uragan te snage.
Guverner Louisiane John Bel Edwards u subotu je stanovnike upozorio da bi "do večerašnjeg odlaska u krevet morali biti ondje gdje namjeravaju pričekati prolazak oluje". Poručio im je da se dobro pripreme, jer prognoza za nedjelju predviđa silovito i brzo pogoršanje vremena.
Guverner susjedne savezne države Mississippi proglasio je izvanredno stanje. Ida je već opustošila dio Kube, rušeći stabla i noseći krovove kuća, a na Jamajci je prouzročila obilnu kišu. Nema informacija o smrtno stradalima.
Južna Louisiana se još oporavlja od posljedica prošlogodišnjeg uragana Laura. Ta savezna država ima, u posljednjih sedam dana, treću najveću incidenciju zaraženih covidom-19 na 100 tisuća ljudi. Država ne planira evakuirati bolnice koje su zagušene priljevom covid-19 pacijenata.
Guverner Edwards kazao je ranije da će vjetrovi biti snažni i da će pogoditi područja u promjeru od 480 kilometara. Istaknuo da će to možda biti najgori uragan u Louisiani od 1850-ih. Louisianu je prije 16 godina devastirao uragan Katrina, a tada je poginulo više od 1800 ljudi.
Vlasti su naredile evakuciju priobalnih područja, što je dovelo do zastoja na autocestama i nestašica goriva na nekim benzinskim postajama. Raspoređeni su dodatni timovi i oprema zbog očekivanih nestašica struje. Predsjednik Joe Biden kazao je da se koordinirao s distributerima električne energije i da je u Teksasu i Louisiani raspoređeno 500 saveznih djelatnika za hitne situacije.
Tvrtke su smanjile proizvodnju "offshore" nafte za 91 posto, a rafinerije u Louisiani rade smanjenim intenzitetom. Regionalna cjena nafte porasla je zbog očekivane smanjene proizvodnje i povećane potražnje uslijed evakuacija.