Crna knjiga

Hrvatska nije jedina: Bizarni primjeri kako Njemačka besmisleno troši javni novac

Autocesta, Njemačka, Ilustracija (Foto: AFP) Foto: Afp
Savez njemačkih poreznih obveznika objavio je u utorak svoju redovitu "Crnu knjigu" u kojoj se navode brojni primjeri besmislenog trošenja poreznih sredstava.

Kao jedan od najeklatantnijih primjera uludo utrošenih poreznih sredstava se navodi propali projekt uvođenja cestarina za osobna vozila, kojeg je, zbog diskriminacije ostalih građana EU-a, odbacio Europski sud.

"Pored 83 milijuna eura, koliko je stajala priprema ovog projekta, sada slijede i odštetni zahtjevi tvrtki uključenih u projekt, koji bi mogli premašiti granicu od nekoliko stotina milijuna eura", stoji u "Crnoj knjizi" koju Savez njemačkih poreznih obveznika objavljuje jednom godišnje.

"Crna knjiga" kao primjer besmislene potrošnje navodi i mijenjanje ploča na autocesti na istoku zemlje, koja je ukazom iz državne ceste pretvorena u autocestu.

"Samo za mijenjanje prometnih tabli koje su na autocestama plave, a na državnim žute boje, utrošeno je 2,85 milijuna eura. Osim da su table druge boje vozači ne primjećuju nikakvu drugu promjenu, jer je cesta i prije bila dvotračna u svakom smjeru", navodi se u knjizi.

U području odgoja i obrazovanja istaknuto mjesto na "crnoj listi" zauzeo je primjer jedne berlinske gimnazije. Uprava te škole odlučila je za 92.500 eura nabaviti jedno minijaturno umjetničko djelo, gnijezdo od čistog zlata.

Umjetnina je ubrzo ukradena, a Savez poreznih obveznika se pita tko je pri trenutnom manjku od gotovo četiri milijarde eura, koliko samo berlinskim školama nedostaje za sanaciju i modernizaciju, došao na ideju odobriti kupnju umjetnine za gotovo 100.000 eura.

U "Crnoj knjizi" se navode i drugi primjeri apsurdnog trošenja poreznog novca poput izgradnje biciklističke staze za 270.000 eura, koja nikada nije puštena u promet jer joj, zbog činjenice da prolazi kroz zaštićeno područje, nikad nije izdana uporabna dozvola.

Posebno zanimljiv primjer besmislenog trošenja novca poreznih obveznika predstavljaju kante za smeće na solarnu energiju u Koelnu, za koje se ispostavilo da za prešanje otpada troše mnogo više energije te je tako zbog dodatnih akumulatora cijena po kanti daleko premašila prvobitno planiranih 8.000 eura. (Hina)