Svjedočeći pred senatskim pododborom za proračun, Clinton je kazala kako je 'ogroman napredak' postignut u naporima da se uvjeri Rusiju da prihvati daljnje sankcije kao odgovor na razvoj iranskog nuklearnog programa. Također je naglasila da je postignut napredak u uvjeravanju Kine da su nove sankcije u interesu Pekinga, izvijestio je američki javni radio NPR.
Rusija i Kina su stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a koje su do nedavno bile nesklone novim sankcijama Iranu. Clinton je u srijedu svjedočila da je napredak s Rusijom uvelike ostvaren zbog angažiranja predsjednika Baracka Obame prema ruskom predsjedniku Dmitriju Medvedevu. Kada je riječ o nespremnosti Kine da u Vijeću sigurnosti UN-a podrži sankcije Teheranu, Clinton je naglasila da 'utrka u naoružanju u Perzijskom zaljevu' ne bi bila u interesu Kine jer bi 'dodatno destabilizirala glavne proizvođače nafte'.
Clinton je svjedočila pred senatskim pododborom vezano za savezni proračun za 2011. u kojem je State Departmentu namijenjeno 52,8 milijarda dolara, odnosno 4,9 milijarda više nego 2010. Ona je pozvala Kongres na 'fleksibilnost' prema mogućim zakonskim mjerama sa sankcijama za uvoz benzina u Iran, kako bi se predsjedniku Baracku Obamu omogućio nastavak diplomatskog pritiska na Iran.
>> 'Iran samo povećava probleme, a ne rješava ih'
U raspravi u Kongresu su kao glavni izvoznici benzina u Iran navedene švicarske tvrtke Vitol i Glencore International, švicarsko-nizozemska Trafigura, francuski Total, te British Petrol i indijska tvrtka Reliance Industries. Iako je drugi najveći proizvođač nafte na Bliskom istoku, Iran zbog zanemarivanja razvoja kapaciteta rafinerija već godinama uvozi benzin. (HIna)