'Predsjednik Clinton sigurno je napustio Sjevernu Koreju s američkim novinarkama Laurom Ling i Eunom Lee. Oni su na putu za Los Angeles gdje će se Laura i Euna vratiti svojim obiteljima', rekao je Clintonov glasnogovornik Matt McKenna. Američke novinarke, koje su radile za Curent TV, čiji je jedan od osnivača Clintonov zamjenik Al Gore, uhićene su u ožujku zbog optužbe da su nezakonito ušle u Sjevernu Koreju.
12 godina prisilnog rada
Obje su u lipnju osuđene na 12 godina prisilnog rada. Brojni analitičari smatrali su da je to zapravo bilo sredstvo utjecaja Pjongjanga na Washington. Vijest o pomilovanju novinarki objavljena je manje od 24 sata pošto je Clinton neočekivano doputovao u Pjongjang i sastao se s Kimom ne bi li ga nagovorio da oslobodi novinarke. Ranije je dogovoreno da Clintonov posjet Sjevernoj Koreji, koji je Bijela kuća nazvala privatnim, neće imati veze s nuklearnim pitanjem, objavili su službenici u Washingtonu.
>> Sjeverna Koreja pomilovala američke novinarke
Posjet nema veze s nuklearnim pitanjem
Američki predsjednik Barack Obama nazvao je obitelji dviju novinarki kako bi izrazio olakšanje zbog njihova oslobađanja, a američke vlasti rekle su da će se Pjongjang suočiti s dubljom izolacijom nastavi li se 'provokativno ponašati', odnosno nastavi li i dalje provoditi nuklearna i raketna testiranja. Američka administracija tvrdi da Pjongjangu nije ništa ponuđeno ni obećano vezano uz neriješena pitanja oko nuklearnog naoružanja u zamjenu za oslobađanje novinarki. (Hina)