Nakon što je u krvavom piru postao svjetski simbol slobode izražavanja, tjednik Charlie Hebdo u utorak obilježava 10 godina od napada islamista koji ga je desetkovao i koji je bio prvi u nizu napada u Francuskoj u danima koji su uslijedili, kulminiravši strašnim pokoljem u Parizu u jesen 2015.
Deset godina od ubojstava 7. siječnja 2015., Charlie u utorak izdaje posebno izdanje od 32 stranice. Objavit će karikature o bogu odabrane u sklopu međunarodnog natječaja raspisanog krajem 2024.
"Nisu ubili Charlie Hebdo" i "želimo da on traje tisuću godina", rekao je za AFP glavni urednik Gérard Biard.
U napadu na taj tjednik koji su izveli braća Chérif i Saïd Kouachi, Francuzi alžirskog podrijetla koji su prisegnuli na vjernost al Kaidi, život je izgubilo 12 osoba, uključujući osam članova redakcije.
Nakon dva dana praćenja, njih je ustrijelio interventni tim GIGN-a, elitne skupine francuske žandarmerije, u tiskari u Dammartin-en-Goëleu, mjestu udaljenom 45 kilometara od Pariza, gdje su se bili sklonili.
Humorističan anarhistički i antiklerikalni list utemeljen je 1970., a postao je meta džihadističkih prijetnji od objavljivanja karikatura proroka Muhameda 2006.
Među poginulima su i bili i njegov kultni direktor, karikaturist Charb, kao i dvije legende francuske karikature, Cabu i Wolinski.
Uslijedili su islamistički napadi u blizini Pariza u kojima je najprije sljedećeg dana ubijena policajka u Montrougeu, južno od Pariza, a zatim četiri osobe židovske vjere u košer trgovini u Porte de Vincennesu 9. siječnja.
Ti napadi izazvali su emocije diljem svijeta i iznjedrili slogan podrške koji je ostao poznat: "Je suis Charlie" (Ja sam Charlie). Dana 11. siječnja 2015. demonstracije su okupile gotovo 4 milijuna ljudi diljem Francuske, s brojnim šefovima država i vlada u pariškoj povorci.
Dana 13. studenoga 2015. Francusku je pogodio napad još većih razmjera koji je za sobom ostavio 130 mrtvih, u pariškoj koncertnoj dvorani Bataclan te na nekoliko terasa barova i restorana.