'Posebne čestitke' upućujemo Grčkoj na tom glasovanju koje je 'pokazalo njezinu dobru volju da provede teške reforme', rekao je na redovitoj tiskovnoj konferenciji. Dodao je da Njemačka, koju u Grčkoj oštro kritiziraju, ne traži štednju 'samo da bi se štedjelo', već kako bi se 'oslobodile produktivne snage' Grčke.
Atena se u ponedjeljak probudila nakon noći nasilja koje je obilježilo prosvjede protiv novog plana štednje. On predviđa smanjenje minimalne plaće za 22 posto i smanjenje plaća radnika do 25 godina za 32 posto. Njemačka je bila najčešća tema slogana i kritika prosvjednika u Ateni i drugim većim grčkim gradovima.
Pozvao na 'mudru suzdržanost'
Nešto prije Seiberta, njemački ministar gospodarstva Philipp Roesler bio je puno oprezniji, pozivajući na 'mudru suzdržanost' u vezi s glasovanjem i preporučio da se pričeka s provedbom reforma. Seibert je pak ocijenio da 'poštovanje prema grčkom parlamentu nalaže da se njegove odluke uzimaju ozbiljno kao i odluke bilo kojeg' demokratski izabranog parlamenta.
Novi plan pomoći još moraju odobriti njemački zastupnici koji će o njemu raspravljati 27. veljače na izvanrednoj sjednici. Odgovarajući na kritike da Njemačka veću pozornost pridaje štednji umjesto mjerama gospodarskog oporavka u Grčkoj, Seibert je pecnuo Atenu rekavši da bi 'sigurno bilo više ulaganja u Grčkoj da se privatizacije (koje je obećala grčka vlada) provode brže'.
Seibert se usto nije htio upustiti u spekulacije o izlasku Grčke iz eurozone i o stečaju zemlje kakav su spominjali ministri gospodarstva. 'Želimo pomoći Grčkoj u okviru eurozone', kazao je. (Hina)