Čelnici 28 zemalja EU-a vode rasprave o vanjskpolitičkim temama, migracijama, sigurnosti i budućnosti eurozone te o "vrućoj" temi Brexita.
Čelnicima 27 zemalja obratila se britanska premijerka Theresa May, ali nije iznijela nikakav novi prijedlog koji bi omogućio otklanjanje zastoja u progovorima, koji su zapeli na pitanju granice na irskom otoku.
Prema suradnicima predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska, "čelnici EU-a pozvali su glavnog europskog pregovorača Michela Barniera da nastavi sa svojim naporima kako bi se došlo do sporazuma" i spremni su se ponovno sastati kada Barnier ocijeni da je postignut "odlučujući napredak". To znači da se zasad odustaje od već najavljenog izvanrednog summita o brexitu 17. i 18. studenoga.
Barnier je prije radne večere rekao da mu je potrebno "puno više vremena i da će sljedećih tjedana nastaviti raditi, mirno i strpljivo".
Raspravljat će se i o migracijama, o prijedlogu jačanja Europske granične i obalne straže na 10 tisuća pripadnika do 2020. godine te o suradnji s afričkim državama kako bi se smanjio migrantski pritisak.
Očekuje se da će čelnici pozvati na blisku suradnju s afričkim državama iz kojih migranti dolaze te s državama tranzita. Do sada nijedna afrička država nije izrazila spremnost da na njezinom teritoriju bude centar za iskrcavanje migranata.
U okviru rasprave o vanjskim odnosima, hrvatski premijer Andrej Plenković je najavio da će govoriti o stanju u BiH nakon općih izbora u toj zemlji i položaju hrvatskog naroda.
Nakon završetka radnog dijela summita 28-orice usljedit će summit eurozone u inkluzivnom sastavu - svih država članica bez Velike Britanije. Tema je daljnja integracija Ekonomske i monetarne unije, ali se ne očekuju nikakve odluke.
(Hina)