Sijera Leone i Liberija poslale su u ponedjeljak stotine vojnika u borbu protiv epidemije ebole, a broj mrtvih popeo se na 887, uz tri nova sumnjiva slučaja u Nigeriji.
Zdravstveni sustavi tih zapadnoafričkih zemalja ne mogu se nositi s epidemijom, a Afrička banka za razvoj objavila je u ponedjeljak da će odmah dati 50 milijuna dolara za Sijeru Leone, Liberiju i Gvineju, najteže stradale zemlje, u sklopu međunarodnog nastojanja da se epidemija obuzda.
Potvrđen drugi slučaj ebole u Lagosu
Svjetska zdravstvena organizacija koja je prošli tjedan upozorila na katastrofalne posljedice eventualnog neuspjeha u kontroli bolesti, objavila je da je u posljednja dva dana srpnja umrla 61 osoba. Epidemija je počela u veljači u gvinejskim šumama, i ondje broj mrtvih stalno raste, ali epicentar se u međuvremenu premjestio u susjednu Liberiju i Sijeru Leone.
Slučaj Patricka Sawyera, Amerikanca koji je umro čim je iz Liberije preko Toga i Gane doletio u zračnu luku u nigerijskom gradu Lagosu, još je klasificiran kao "vjerojatan" zato što WHO nije ispitao njegov uzorak jer su dostavljačke tvrtke odbile transportirati ga u Institut Pasteur u Dakaru.
Druga dva vjerojatna slučaja ebole u Nigeriji su zdravstveni radnik i Nigerijac koji je bio u Gvineji, objavio je WHO.
Najveći broj umrlih je u Gvineji, 358 od ukupno 485 potvrđenih slučajeva zaraženih virusom ebole. Sijera Leone ima najveći broj slučajeva, 646 i 273 mrtvih dok Liberija ima 468 slučajeva i 255 umrlih.
Nigerija, najnovija zemlja koja je uvezla ovu bolest, ima četiri slučaja od kojih su tri označena kao vjerojatna, a jedan kao sumnjiv, kažes eu WHO-ovu priopćenju.
Po podacima WHO-a, uz 887 umrlih, u te četiri zapadnoafričke zemlje ukupan broj zaraženih sada je 1603. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook