"Sigurni smo da će (Brahimi) doživjeti neuspjeh jer međunarodna zajednica zapravo ne želi pomoći sirijskom narodu", rekao je pukovnik Abdel Džabar al-Okaidi, zapovjednik pobunjeničkog vojnog vijeća u Alepu, na sjeveru zemlje.
"Ne želimo biti odgovorni za taj neuspjeh", rekao je za agenciju France Presse pošto je putem Skypea, kao i drugi pobunjenički vođe, razgovarao s izaslanikom UN-a i Arapske lige.
>> Iranci stigli u Siriju, pružaju pomoć Asadovim vojnicima
Međunarodna zajednica zbog podijeljenosti ne uspijeva sankcionirati režim u Damasku i ne nazire se nikakvo rješenje sukoba u kojemu je u osamnaest mjeseci izginulo više od 27.000 ljudi, po podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR).
Iran, koji kao i Rusija i Kina podupire Damask, prvi put je javno priznao da su Čuvari revolucije, elitna postrojba iranskog režima, prisutni u Siriji i u susjednom Libanonu, ustvrdivši da je riječ o "savjetnicima" a ne o vojnoj nazočnosti.
Izaslanik Brahimi koji je 1. rujna preuzeo dužnost, sastao se u subotu u Damasku s predsjednikom Bašarom al-Asadom i na tom prvom susretu u Siriji ocijenio je da se kriza "pogoršava i prijeti svijetu".
Nasilje se s još većom žestinom nastavilo u nedjelju kada je diljem zemlje poginulo 66 osoba, po nepotpunim podacima SOHR-a.
Zadnjeg dana posjeta susjednom Libanonu papa Benedikt XVI. pozvao je na "trajno rješenje" u Siriji. "Neka Bog vašoj zemlji, Siriji i Bliskom istoku poda dar mira u srcima, šutnje oružja i prekida svakog nasilja", poručio je.
"Pozivam arapske zemlje da u bratskom duhu ponude trajna rješenja koja će poštovati dostojanstvo svake ljudske osobe, njezina prava i njezinu vjeru", rekao je.
Međunarodna zajednica podijeljena je na Rusiju, Iran i Kinu s jedne strane koji odbijaju svako upletanje u Siriji te na zapadne zemlje, Arape i Turke s druge, koji žele odlazak predsjednika Asada. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook