smrtonosni obrok

Muž i žena umrli nakon što su jeli najotrovniju ribu na svijetu: Ima je i u Jadranu

Ilustracija Foto: Getty Images
Fugu luči jedan od najjačih prirodnih otrova i kao takva može biti vrlo smrtonosna za konzumaciju. Ipak, u Aziji, osobito u Japanu, slovi kao delikatesa.

Stariji par umro je nakon što je pojeo otrovnu ribu napuhaču, poznatiju kao fugu, u Maleziji.

Fugu luči jedan od najjačih prirodnih otrova i kao takva može biti vrlo smrtonosna za konzumaciju. Ipak, u Aziji, osobito u Japanu, slovi kao delikatesa, međutim, s njom se mora vrlo pažljivo rukovati. 

Ng Chuan Sing i njegova supruga Lim Siew Guan, oboje u ranim 80-ima, nisu znali da su kupili najmanje dvije ribe napuhače 25. ožujka, tvrdi njihova kći. 

Isti dan Lim je ispekla ribu za ručak i počela osjećati teškoće s disanjem i drhtavicu. Sat vremena nakon što je pojeo obrok, njezin suprug Ng također je počeo pokazivati slične simptome. 

Pročitajte i ovo Zastrašujuća napuhača Juraj iz mora izvukao živi otrov, svi u čudu, a stručnjak upozorio: "Tri riječi - ona je najsmrtonosnija"

Par je hitno prevezen u bolnicu. Lim je umrla istog dana dok je njezin suprug umro nakon osam dana kome. 

Njihova kći Ng Ai Lee zatražila je kazne za one koji su odgovorni za  smrt roditelja te podizanje svijesti o konzumiranju ove ribe, piše CNN.  

Malezijski zakon zabranjuje prodaju otrovne i štetne hrane poput napuhače, a predviđena je čak i zatvorska kazna do dvije godine. 

Usprkos svemu tome, napuhače se prodaju na mnogim malezijskim tržnicama. Jednom kada se očisti i proda u fileima nemoguće je utvrditi da se radi upravo o napuhači. 

Otrov paralizira mišiće, smrt je bolna, nastupa laganim gušenjem

Organi ribe, kao i koža, krv i kosti, sadrže visoke koncentracije smrtonosnog otrova poznatog kao tetrodotoksin.

Ovaj otrov paralizira mišiće, ostavljajući žrtvu potpuno svjesnu svega što joj se događa, čekajući sporu i bolnu smrt gušenjem. Baš zato što je toliko opasna, predstavlja i skupu delikatesu. 

Najčešće se poslužuje u vrhunskim restoranima u Tokiju kao sastojak za sashimi i hot pot, ali je također stekla popularnost u zemljama poput Južne Koreje i Singapura, gdje su cijeli restorani bazirani na fuguu.

Prema japanskom zakonu, kuhari fugua moraju proći opsežno naukovanje u trajanju do tri godine prije nego što dobiju licencu i dopuste da rukuju i pripremaju ovu ribu kao hranu. Utvrđeno je da je pogrešno pripremljena fugu jedan od najčešćih uzroka trovanja hranom u Japanu. Protuotrov naime - ne postoji.