Aleksandar Lukašenko, bjeloruski predsjednik i diktator, odlučio je promijeniti Zakon o unutarnjim službama i Zakon o oružanim snagama, čime je praktički onemogućio prosvjedovanje. Promjenama tih zakona bjeloruska vojska dobila je ovlasti upotrijebiti oružje prema prosvjednicima, a da oni za to ne odgovaraju.
Uporabi oružja mora samo prethoditi upozorenje koje će osobi dati očit znak da se protiv njega može koristiti oružje. Takav zakon podsjeća na one kakve je imala Kraljevina Jugoslavija prije više od stotinu godina.
Lukašenkovu odluku objavili su aktivisti Gajuna koji tvrde kako se za slučaj ranjavanja ili smrti građana odmah obavještavaju tužitelji i istražni organi, ali pripadnik vojske ne odgovara za smrt ili ranjavanje.
U zakonu se navodi kako je riječ o ekstremnim situacijama te da je za njih potrebna ekstremna mjera, prenosi DW.
Bjelorusija se suočava s unutarnjim nemirima zbog uključenosti u rat s Ukrajinom i čestim prosvjedima, koji bi novim zakonom mogli biti svedeni na minimum. Vojska i policija već su koristili oružje na prosvjedima te je ubijeno i ranjeno nekoliko ljudi.
Aleksandar Tarajkovski i Genadij Šutov ustrijeljeni su na mirnim prosvjedima u Minsku i Brestu. Vlasti su protiv Šutova pokrenule i postupak zbog "ugrožavanja života pripadnika policije", dok je njegov suradnik Aleksandar Kordjukov osuđen na deset godina.
Trenutačno se u bjeloruskim zatvorima nalazi 1413 političkih zatvorenika. Praksa je to koju je Lukašenko preuzeo od svoga mecene Vladimira Putina, koji također svoje političke protivnike drži u zatvoru.