Napetosti u odnosu između generala Velerija Zalužnog i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog već su neko vrijeme dobro poznate, a vrhunac su navodno dosegle nakon što je Zalužni u studenom, nakon neuspješne ukrajinske protuofenzive, ustvrdio da je rat dosegao "pat poziciju", što je Zelenski odbacio nekoliko dana kasnije.
Nakon mnogo nagađanja, Zelenski je u četvrtak najavio da će Zalužnog zamijeniti Oleksandar Sirski, koji je od 2019. godine služio kao zapovjednik ukrajinskih kopnenih snaga. Ukrajinski predsjednik rekao je da "svi moraju promijeniti i prilagoditi se novim stvarnostima".
Iako bi moglo postojati široko suglasje unutar zemlje i među saveznicima Kijeva s procjenom Zelenskog da su ciljevi iz 2022. godine drugačiji od onih u 2024. godini, u pozadini odluke predsjednika su politički razlozi, ali će uslijediti i političke posljedice.
George Beebe, bivši direktor sektora za analizu Rusije u CIA-i i savjetnik za Rusiju bivšeg potpredsjednika SAD-a Dicka Cheneyja, rekao je Newsweeku da bi odluka smjeni Zalužnog mogla "eksplodirati u širu ukrajinski politički krizu", pogotovo s obzirom na popularnost generala.
Anketa u prosincu Kijevskog međunarodnog instituta sociologije (KIIS) otkrila je da je povjerenje Ukrajinaca u Zelenskog palo s 84 posto krajem 2022. na 62 posto godinu dana kasnije, dok je 88 posto reklo da vjeruje Zalužnom.
"Smjena najvišeg zapovjedništva vojske u ratno vrijeme znak je neuspjeha. To je nešto što države rade kada gube, a ne pobjeđuju", rekao je Beebe.
"Ni novi zapovjednik ni vojna pomoć ne mogu preokrenuti tešku istinu – Ukrajini nedostaju ljudstvo, oružje i ekonomska sposobnost za izdržati rat protiv Rusije", dodao je.
U komentaru za Carnegie Institute, Konstantin Skorkin, neovisni istraživač o regiji Donbas, rekao je da Zelenski preuzima veliki rizik smjenjujući svog zapovjednika.
"Nikada prije nije tako otvoreno ignorirao javni konsenzus radi vlastitog političkog opstanka", napisao je Skorkin u članku objavljenom u subotu.
Međutim, umirovljeni američki potpukovnik Robert Murrett, profesor na Sveučilištu Syracuse u New Yorku, rekao je Newsweeku da promjena u ukrajinskom vrhovnom vodstvu "odražava logički prijelaz nakon dvije godine zemlje u ratnom stanju".
"Možda je vrijeme za nove pristupe i pozicioniranje kako bi se usvojio dugoročni stav koji bi povećao pritisak na Rusiju i pokazao odlučnost i izdržljivost drugim međunarodnim akterima, kao i narodu Ukrajine", ustvrdio je.
Novi zapovjednik vjerojatno će djelovati u skladu s željama predsjednika u vezi s mobilizacijom prijeko potrebnih vojnika.
"Zelenski je jako želio prebaciti odgovornost za mobilizaciju na vojsku, a Sirski će vjerojatno preuzeti ulogu 'lošeg policajca' u ovoj situaciji", napisao je Skorkin.