Pozivajući se na izvore iz fincijsko-obavještajnog odjela Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) list navodi kako je do sada tužiteljstvima podneseno sedam izvješća o počinjenju kaznenog djela pod sumnjom za pranje novca. "Prijave su podnesene protiv 36 fizičkih i 14 pravnih osoba za koje se sumnja da su počinile 20 kaznenih djela. Iznos novca sa sumnjom na pranje novca prijavljen u izvješćima viši je od 30 milijuna konvertibilnih maraka", izjavio je izvor iz SIPA-e.
U toj su agenciji tijekom 2012. godine informirani o 90 sumnjivih novčanih transakcija koje su odmah postale predmetom istraga temelljem odredbi Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti.
Od financijsko-obavještajnih službi drugih država SIPA je dobila 37 zahtjeva za provjeru računa otvorenih u BiH a istodobno je iz BiH zatražena provjera 47 računa otvorenih u inozemstvu.
Sumnjive financijske transakcije po pravilu se povezuju s materijalnom dobiti stečenom od mita, korupcije, trgovine drogom i oružjem te utajom poreza no svi podaci o istragama koje se vode ostaju tajna do završetka provjera i eventualnog podizanja optužnica.
>> Načelnik Neuma traži rješenje za opskrbu nakon ulaska Hrvatske u EU
Američki institut "Global Financial Integrity" (GFI) koji se bavi praćenjem i analizom sumnjivih novčarskih transakcija procijenio je kako je iz BiH u proteklih deset godina u države koje se smatraju poreznim oazama prebačeno najmanje 836 milijuna dolara novca čije je podrijetlo nejasno. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook