TUŽITELJSTVO POKRENULO ISTRAGU

BiH: Srpski političari pod istragom zbog rušenja ustavnog poretka države

Slika nije dostupna
U Tužiteljstvu BiH ovog je tjedna počela serija saslušanja čelnika političkih stranaka iz Republike Srpske u sklopu istrage zbog sumnje na počinjenje kaznenog djela rušenje ustavnog poretka, a iskaz je u utorak dao jedan od lidera oporbe Mirko Šarović.

Prema dostupnim informacijama, Tužiteljstvo BiH istragu je otvorilo nakon što je Narodna skupština RS 10. prosinca usvojila zaključke kojima je povukla suglasnost tog entiteta na državne zakone o obrani i sigurnosti, sustavu prikupljanja poreza i carina te o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću (VSTV).

Te je zaključke predložila vladajuća većina okupljena oko Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, koji je mjesecima prije toga najavljivao ovakve odluke. Predložio je i da RS u roku od šest mjeseci preuzme sve ovlasti koje kani uskratiti državi.

Oporbene stranke nisu poduprle Dodikove prijedloge, a njihovi su zastupnici bojkotirali glasanje o zaključcima koji su postali povod za istragu državnog tužiteljstva.

"Nisam imao što posebno kazati jer smo mi apstinirali od sjednice Narodne skupštine i nismo bili prisutni tijekom glasanja", kazao je predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Mirko Šarović novinarima nakon što je u Sarajevu oko sat vremena davao iskaz pred državnim tužiteljem.

Prije njega je, također u svojstvu svjedoka, iskaz dao Goran Selak, lider Socijalističke partije RS. On je pojasnio kako su osumnjičeni za rušenje ustavnog poretka zapravo lideri vladajućih političkih stranaka, pa tako i Milorad Dodik, kao i predsjednica RS Željka Cvijanović te entitetski premijer Radovan Višković.

Pročitajte i ovo ''Ne bojim se sankcija'' Dodik dobio potporu u parlamentu za niz zakona, oporba upozorava da ih vodi u rat: ''Ovo je blef i jedna opasna igra''

Pročitajte i ovo On se ne povlači Iz SAD-a oštro Dodiku: "Budemo li primorani, uvest ćemo nove sankcije"

Nitko od njih još nije saslušan, no Cvijanović je odmah ocijenila kako je riječ o političkom procesu te tvrdi kako RS ničim ne dovodi u pitanje ustavni poredak BiH.

Kazneni zakon BiH za rušenje ustavnog poretka propisuje kazne od najmanje pet godina zatvora. 

Povezane teme