Portal Balkanske istraživačke mreže (BIRN), organizacije specijalizirane za praćenje pravosudnih procesa, potvrdu ove informacije na Sudu BiH dobio je samo nekoliko sati nakon što je u srijedu održano ročište na kojemu je Šarac imao priliku očitovati se o zahtjevu iz Tunisa.
Vlasti te države sumnjiče Šarca da je zajedno s Alemom Čamdžićem u prosincu 2016. godine u toj zemlji ubio Mohammeda Zawahrija, inženjera koji je radio za palestinsku skupinu Hamas i bio zadužen za izradu bespilotnih letjelica. Zawahri je navodno bio na listi za odstrel izraelske tajne službe Mossad pa u Tunisu pretpostavljaju kako je ta služba za likvidaciju angažirala upravo Čamdžića i Šarca.
Šarca su temeljem međunarodne tjeralice u utorak uhitili pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), a on je na ročištu pred sucem Suda BiH Brankom Perićem izjavio da nema nikakve veze sa zločinom koji mu se stavlja na teret i da se protivi izručenju Tunisu, između ostalog i stoga što je u toj zemlji na snazi smrtna kazna.
Sud BiH je uporište za odluku o tome da odbije izručenje Šarca našao u činjenici da BiH s Tunisom nema zaključen bilateralni ugovor koji dopušta uzajamno izručenje državljana dvije zemlje u cilju kaznenog progona.
Usto Bosna i Hercegovina i Tunis nisu potpisnice ni međunarodnih multilateralnih konvencija koje bi, pod određenim uvjetima, dopuštale izručenje vlastitih državljana radi kaznenog progona ili provedbe izrečenih kazni.
Za razliku od Suda BiH, hrvatski sud u Velikoj Gorici odlučio je da državljanin BiH Alem Čamdžić može biti izručen Tunisu.
Čamdžića je u zračnoj luci u Zagrebu temeljem tjeralice koju je raspisao Tunis uhitila hrvatska policija kada je iz zrakoplova kojim je doputovao iz Sarajeva presjedao na let za Beč.
Konačnu odluku o tome hoće li Čamdžić biti izručen donijet će hrvatski ministar pravosuđa. (Hina)