Stojan Župljanin uhićen je u Pančevu 11. lipnja ove godine, nakon što se devet godina skrivao, te je deset dana kasnije izručen Sudu u Den Haagu.
Glasnogovornik Tužiteljstva za ratne zločine Bruno Vekarić izjavio je za beogradsku televiziju B92 da sedam osoba osumnjičenih za pomaganje Župljaninu nisu uhićene nego pozvane na saslušanje, kao i da će biti saslušavane u sljedećih nekoliko dana.
Širokom akcijom vlasti za iznalaženje Župljaninovih pomagača obuhvaćeno je više desetaka građana koji su stvarali mrežu za skrivanje haškog optuženika Župljanina.
>> ICTY: Stojan Župljanin izjasnio se da se ne osjeća krivim
>> Srbija će ICTY-ju izručiti Župljanina
>> Uhićeni Župljanin pred istražnim sucem negira svoj identitet
Vekarić je kazao i da je 'provaljen šifrarnik Župljanina, da se on od 1999. godine, osim u Srbiji, skrivao u još četiri države na Zapadu, Istoku i u Africi, odnosno u Lagosu, gradu u Nigeriji, zatim u Moskvi i Parizu'. Kazano je i da se više puta se nalazio u Crnoj Gori, gdje je bio na moru, a boravio je na 27 lokacija u Srbiji.
Objašnjavajući da li je utvrđeno kako je Župljanin došao do originalne osobne iskaznice pod lažnim imenom u Srbiji, Vekarić je naveo kako je utvrđeno da je u Republici Srpskoj dobio identitet mrtvog Branislava Vukadina i da mu je jedan od osumnjičenih pomogao dobiti izbjegličku iskaznicu.
'Na temelju tih papira izdani su mu osobne isprave u Bačkom Petrovcu', rekao je Vekarić, navodeći da je za to bila nužna pomoć ljudi u tamošnjoj policiji.
Vekarić tvrdi i da Župljanin i 'danas iz pritvora Haškog tribunala vrši pritisak na svjedoke i zastrašuje ih u telefonskim razgovorima'. 'S tom činjenicom upoznat ćemo Tužilaštvo u Haagu', dodao je Vekarić.
Haški sud tereti Stojana Župljanina za planiranje, poticanje, naređivanje i izvršenje zločina protiv čovječnosti kao sudionik u zajedničkom zločinačkom poduhvatu, kao i da je pomagao i podržavao njihovo planiranje, pripremu i izvršenje.
Župljanin je tijekom ratnih sukoba u BiH bio načelnik Centra službi sigurnosti u Banjoj Luci, obnašao je najviše policijske dužnosti u Bosanskoj Krajini i zastupao policiju u Kriznom štabu 'Autonomne Regije Krajine'.
Prema optužnici, 'krizni štab Autonomne Regije Krajina provodio je opći plan kontrole i etničkog čišćenja na teritoriju Banje Luke, Bosanske Krupe, Bosanskog Novog, Bosanskog Petrovca, Čelinca, Donjeg Vakufa, Ključa, Kotor Varoša, Prijedora, Prnjavora, Sanskog Mosta, Šipova i Teslića'.