Nakon što su Sjedinjene Države istupile iz Pariškog sporazuma, Europska unija odlučila je postati predvodnik u snižavanju emisije ugljičnog dioksida iz fosilnih goriva. No, neke zemlje istočne Europe koje se žele pridružiti EU-u imaju ozbiljnih problema sa zagađenjem zraka. Mnoge od njih vraćaju se na ugljen kao pogonsko gorivo kako ne bi ovisile o skupljem uvoznom plinu iz Rusije.
U BiH visoke razine zagađenja uzbunile su lokalno stanovništvo, piše BBC koji je objavo i videoprilog: "Bosanski tihi ubojica: Industrija ugljena".
U tekstu se posebno ističe primjer Tuzle u kojoj se godišnje spaljuje oko tri milijuna tona ugljena. U tom procesu također nastaju i zagađene, toksične otpadne vode koje se ispuštaju u prirodu.
„Kada navečer otvorite prozor, čujete kašalj ljudi, čujete kako jauču od bolova“, priča u BBC-jevu videu Goran Stojak, mještanin Divkovića, sela pored Tuzle, u kojem, kaže, nikog uskoro više neće biti.
„Bit će to mjesto duhova. Zagađenje je toliko jako da je nesnošljivo. Zimi se ne može otvoriti prozore čak 10, 15 dana. Smrad toliko osjetiš kako ti u grlu čestice udaraju“, priča Stojak koji se boji za zdravlje svoje obitelji, osobito djece jer mu je otac umro od raka pluća.
"Znam da će se isto, prije ili kasnije, dogoditi i meni," zaključio je ovaj uplašeni mještanin.