Premda je broj prirodnih katastrofa manji nego lani (750 naprema 960), 2008. je 'među najcrnjim' godinama, uz 2005. godinu koju su obilježili uragani i 1995. kada se dogodio razorni potres u Kobeu, navodi Munich Re, tvrtka koja svake godine objavljuje izvješće o prirodnim katastrofama u svijetu.
Niz tropskih oluja i potres koji je u svibnju pogodio jugozapad Kine (Sečuan) odnijeli su velik broj ljudskih života i pričinili su golemu financijsku štetu, ističe se u izvješću.
>> Više od 80.000 žrtava potresa u Sečuanu
>> Uragan Gustav odnio 22 života na Karibima i prijeti Kubi
>> Sezona uragana: Nakon Gustava slijede Hanna, Ike i Josephine
'Nastavlja se dugoročna tendencija koju uočavamo: klimatske promjene su počele i najvjerojatnije sve češće uzrokuje ekstremne vremenske prilike, kao i prirodne nepogode koje su s time povezane', rekao je Torsten Jeworrek, član upravnog odbora tvrtke.
Svijetu su 'potrebni učinkoviti i obvezujući propisi o ispuštanju ugljikova dioksida u atmosferu kako bi se usporile klimatske promjene i kako budući naraštaji ne bi bili izloženi klimatskim nepogodama koje će teško moći nadzirati', dodao je.
Azija je u 2008. opet bila poprište najtežih prirodnih katastrofa. Uragan Nargis koji je početkom svibnja pogodio jug Mianmara usmrtio je više od 135.000 ljudi, a potres u kineskoj pokrajini Sečuanu pričinio je najtežu gospodarsku štetu (oko 85 milijarda dolara) u 2008., ističe Munich Re čija se stručna izvješća o prirodnim katastrofama iznimno cijene u svijetu.