200.000 funti jamčevine

Sud prihvatio jamčevinu za Assangea, Švedska se žalila

Slika nije dostupna
Assange je oslobođen uz jamčevinu od 200.000 funti koju su platili brojni aktivisti i slavni

Londonski sud oslobodio je danas uz jamčevinu osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea, koji je u pritvoru čekao odluku o izručenju Švedskoj zbog sumnji u silovanje.

Assange je oslobođen uz jamčevinu od 200.000 funti koju su platili brojni aktivisti za ljudska prava i slavne ličnosti iz cijelog svijeta, uključujući novinare i filmske redatelje, prenosi agencija dpa.

Taj 39-godišnji Australac priveden je prije tjedan dana na temelju europskog uhidbenog naloga upućenog iz Švedske. Tužiteljstvo te zemlje traži njegovo izručenje kako bi ga ispitalo o optužbama za silovanje, seksualno zlostavljanje i nezakonito prisiljavanje.

>> Assange ponovno traži puštanje na slobodu

Sudac Howard Riddle odobrio je Assangeovo puštanje iz zatvora do sljedećeg saslušanja koje se treba održati 11. siječnja, prenosi Reuters.

Švedska je poslije uložila žalbu na odluku britanskog suda čime je onemogućen izlazak Juliana Assangea iz pritvora, potvrdio je Assangeov odvjetnik.

'Ovo se zaista pretvara u montirani proces', kazao je odvjetnik Mark Stephens nakon primitka potvrde o švedskoj tužbi o kojoj će se raspraviti u roku od 48 sati na Visokom sudu u Londonu.

Assangeovi pristaše tvrde da je sve više vidljivo da u švedskom zahtjevu za izručenjem postoji 'politički element'.

Neće ga natjerati da odustane od idela

Ranije je Assange u pismu odaslanom iz zatvora poručio da ga švedske optužbe neće natjerati da odustane od svojih 'ideala'.

Prema švedskim medijima, istraga protiv Assangea je pokrenuta nakon njegovih navodnih susreta s dvjema ženama u Stockholmu, sredinom kolovoza. Jedna je žena navodno rekla istražiteljima da je spolni odnos počeo dobrovoljno, ali se pretvorio u nedobrovoljni, a druga se žalila da je osumnjičeni ignorirao njezine pozive da stane nakon puknuća kondoma. Assange je zanijekao te optužbe, izjavivši da su one dio kampanje protiv WikiLeaksa koju vodi SAD.

On je ovaj mjesec došao u središte pozornosti svjetske javnosti pošto je WikiLeaks objavio povjerljivu prepisku američke diplomacije, što je službeni Washington dovelo u neugodan položaj.

Riječ je o povjerljivoj prepisci između State Departmenta i 274 američka veleposlanstva i konzulata u svijetu, koja sadrži više od 250 tisuća dokumenata, najveću količinu povjerljivih državnih dokumenata koji su ikada objavljeni na javnoj domeni. WikiLeaks je najavio da će dokumenti biti objavljivani u fazama u idućih nekoliko mjeseci. (Hina)

Povezane teme