Organizacija za zabranu kemijskog naoružanja (OPCW) sa sjedištem u Haagu izvijestila je da je od sirijskih vlasti dobila detalje o arsenalu kemikalija kojima raspolaže režim predsjednika Bašara al-Asada.
Time je Sirija počela ispunjavati svoju prvu obvezu iz nedavno potpisanog dogovora Sjedinjenih Država i Rusije o stavljanju sirijskog kemijskog oružja pod međunarodni nadzor.
'Primili smo dio podataka, očekujemo ih još. Lista je prilično duga, u tijeku je prijevod', kazali su u OPCW-u.
>> Sirija: Primirje između islamista i Slobodne sirijske vojske
Zasad nije objavljeno što stoji u dokumentima koji su stigli u OPCW, ali Reuters izvještava da Asadov režim vjerojatno ima oko tisuću tona kemijskog oružja u skladištima diljem države.
Rok za slanje popisa kemijskog naoružanja trebao je, prema dogovoru, isteći u subotu. Sljedeći bi korak trebao biti u Ujedinjenim narodima. Vijeće sigurnosti bi trebalo donijeti rezoluciju na temelju koje bi inspektori za kemijsko oružje ušli u Siriju kako bi se uvjerili u istinitost danas pristiglih dokumenata, a zatim bi trebalo krenuti i uništavanje kemikalija.
Bez obzira na rezoluciju, o kojoj još nema dogovora, inspektori će imati izrazito težak zadatak zbog borbi na terenu koje ne jenjavaju. Zasad nije jasno gdje bi se kemijsko oružje trebalo uništiti.
Dogovor SAD-a i Rusije postignut je nakon američke prijetnje vojnom intervencijom kao odgovorom na kemijski napad izveden u okolici Damaska 21. kolovoza. Bijela kuća i dobar dio Zapada krivnju za napad svalio je na režim Bašara al-Asada, dok sam Asad i njegovi saveznici, uključujući Rusiju, tvrde da je napad zapravo bio provokacija pobunjenika.
Početkom tjedna o spomenutom je napadu objavljeno izvješće UN-ovih inspektora, koji su sakupili dokaze na terenu. U izvješću se ne upire prstom na krivca, ali se tvrdi da je u napadu korišten nervni plin sarin.
Informacije o broju poginulih u tom napadu su proturječne i sežu od nekoliko stotina do više od 1.400.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook