Gradska uprava je postavila drvene mostiće kako bi se turisti i domaći stanovnici mogli kretati poplavljenim ulicama i trgovima. Po predviđanju središta, "aqua alta" (tal. visoka voda) koja je tijekom dana bila 1,10 m iznad uobičajene razine, oko ponoći po mjesnom vremenu treba dosegnuti 1,40 m iznad uobičajene razine.
Fenomen "aqua alta" posljedica je zajedničkog utjecaja plime, jakog nevremena i redovite akumulacije vode iz Jadranskog mora u venecijansku lagunu. Najgora "aqua alta" u povijesti ovoga grada dogodila se 4. studenog 1966. kada je grad bio pod 194 cm vode, a čitavu Italiju su pogodile katastrofalne poplave.
>> I do 3 metra: Jeste li spremni za 'dan velikih valova'?!
Vlada je prije devet godina pristupila izvedbi projekta gradnje 78 pokretnih nasipa ukupne duljine dva kilometra na ulazu u lagunu. Radovi čija se vrijednost procjenjuje na četiri milijarde eura trebaju se završiti 2014.
Jako nevrijeme zahvatilo je u srijedu velik dio talijanskog teritorija, uzrokujući probleme u pomorskom prometu, a više otoka u Napuljskom zaljevu odsječeno je od kontinenta. U nekim dijelovima Sicilije škole su zatvorene, a u Toscani je pedesetak ljudi evakuirano s područja koje je i 2011. teško stradalo u poplavi.
Po meteorološkim predviđanjima, vrijeme bi se u četvrtak trebalo smiriti. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook