10 godina članstva

Plenković: ''EU je zajednica vrijednosti i prilika za sustizanje europskog prosjeka''

Premijer Andrej Plenković Foto: Ranko Suvar / CROPIX
Hrvatska je prije 10 godina uspjela ući u Europsku uniju na koju gleda kao na zajednicu vrijednosti, ali i kao izvor izdašnih sredstava s kojima sustiže gospodarski prosjek EU-a, rekao je hrvatski premijer Andrej Plenković u srijedu u Bruxellesu.

“Europska unija je zajednica vrijednosti, zajednica prava, ali i zajednica na temelju koje Hrvatska kroz izdašna sredstva ima priliku ulaganjem u svoj ravnomjerni regionalni razvoj dosegnuti prosjek razvijenosti EU-a”, rekao je jhrvatski premijer Andrej Plenković, koji je u bruxelleskom think tanku Centru za europske političke studije (CEPS) govorio o prvih 10 godina hrvatskog članstva u EU-u i perspektivama daljnjeg širenja Unije.

Pročitajte i ovo Dobro je znati! Sitni, a mogu napraviti veliki problem: Ako ikada dotaknete ovu morsku životinju, savjeti će vam dobro doći

Plenković je u svom izlaganju rekao da je Hrvatska u vrijeme pristupanja EU-u cijelo vrijeme nastojala nadoknaditi zaostatak za zemljama srednje i istočne Europe, koje su još 90-tih bile u intenzivnim pripremama za članstvo, dok se Hrvatska borila protiv velikosrpske agresije Slobodana Miloševića i vraćala okupirana područja.

Stoga je Hrvatska tek početkom 2000-tih počela s institucionalnim približavanjem EU-u.

“Danas kada smo članica i šengenskog prostora i europodručja i postali dio jezgre EU-a, imamo do kraja ovoga desetljeća 25 milijardi europskih sredstava, dakle imamo sve pretpostavke da ulovimo korak i mislim da ćemo 2030. nakon dvije financijske perspektive uspjeti dosegnuti prosjek razvoja EU-a i nadoknaditi ono što nismo mogli 90-tih”, rekao je Plenković.

Plenković je rekao da je Hrvatska zbog slovenske blokade i uvjetovanja suradnjom s Haškim sudom izgubila oko četiri godine.

Istaknuo je da je to uvjetovanje bilo nepravedno i neopravdano. “Nakon što su optuženi generali oslobođeni na Haškom sudu, nitko nam na kraju nije rekao ‘žao nam je’, nego se nastavilo kao da ništa nije bilo”, rekao je Plenković.

Pročitajte i ovo Nesreća tijekom ekspedicije VIDEO/FOTO Završena misija u blizini Titanica: Ostaci podmornice izvučeni s dna Atlantika

Na pitanje podržava li Hrvatska ukidanje konsenzusa u nekim pitanjima vanjske politike, a što neki drže jednom od najvećih prepreka za daljnje proširenje i bolje funkcioniranje EU-a, Plenković je rekao da to ne podržava. Za Hrvatsku i za ostale male zemlje jednoglasnost je instrument za zaštitu od preglasavanja. Ono što po njemu treba napraviti jest uvjeriti one koji to koriste da se pravo veta ne zloupotrebljava.

 

Povezane teme