EU ima ozbiljne financijske probleme, ali Njemačka 'blista' zbog trgovinskog suficita, ističu ekonomski analitičari. Njemački gospodarski rast je stabilan, a tržište rada jako. Ministar financija raduje se visokim prihodima od poreza, a na vidiku je konačno i uravnoteženiji proračun.
>> Kriza eurozone nije gotova, najgore vijesti tek stižu
Svi naglašavaju da se u Njemačkoj ne osjeća previše kriza eura, a neki analitičari Njemačku vide kao 'pobjednika krize, koji profitira na problemima drugih zemalja'. Ekonomisti imaju različita viđenja o tom pitanju.
Pjeftinjen njemački izvoz
Slabost eura pojeftinila je njemački izvoz, a loš bonitet mnogih zemalja eurozone izazvao je pravu navalu na njemačke obveznice. To je dovelo do toga da su prošle godine mogli biti potrošeni njemački vrijednosni papiri s negativnom kamatom.
Investitori su čak platili za to da Njemačkoj posuđuju svoj novac, a najbolje od svega, kako kažu zagovornici teorije o 'pobjednicma krize', tek dolazi. Ako se kriza preživi i zemlje s juga Europe oporave, one bi mogle otplaćivati kredite koje im je Bruxelles 'teška srca' odobrio.
Odljev kapitala iz kriznih država
Tako bi se Njemačka, kao najveći donator, mogla svake godine veseliti dodatnim prihodima u iznosima od više milijardi, navodi Deutsche Welle. Neki ekonomiski stručnjaci ističu kako je točno da je Njemačka, u usporedbi s drugim zemljama EU, sigurna luka i da se zbog toga njemačke obveznice rado kupuju, te da će Njemačka morati plaćati samo trećinu novca, koji je plaćala prije krize.
No ima i drugačijih mišljenja. Tako profesor ekonomije iz Tibingena Joachim Starbat smatra da je navala na njemačke kredite posljedica odljeva kapitala iz kriznih država. On upozorava da će ekonomska prednost Njemačke brzo nestati.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook