Urušavanje kratera tog vulkana, čije ime u prijevodu znači dijete Krakataua, izazvalo je valove visoke 5 metara koji su stigli do otoka Jave i Sumatre, piše dpa.
Indonezijska agencija za katastrofe objavila je da je poginulo više od 400 ljudi, a njih 40 tisuća je moralo napustiti svoje domove.
Znanstvenici su istražili satelitske snimke vulkana kako bi izračunali količinu kamenja i pepela koji su završili u moru, piše BBC. Otkrili su da je vulkan izgubio više od dvije trećine visine i volumena tijekom prošlog tjedna.
Anak Krakatau bio je visok 340, a sad je na 110 metara. Imao je između 150 i 170 milijuna kubičnih metara materijala, dok ga je sad preostalo između 40 i 70 milijuna, prenosi BBC zaključke indonezijskih znanstvenika temeljenih na proučavanju fotografija niza radarskih satelita, uključujući Sentinel-1 Europske unije i njemačku platformu TerraSAR-X.
Indonezija je ogromni arhipelag koji leži na tihooceanskom "vatrenom prstenu". Zemlja je ove godine pretrpjela najveći broj žrtava katastrofa u više od jednog desetljeća.
Zadnji katastrofalan tsunami tijekom božićnog razdoblja prizvao je sjećanje na onaj u Indijskom oceanu izazvan potresom 26. prosinca 2004. u kojemu je poginulo 226.000 ljudi u 14 zemalja, od kojih više od 120.000 u Indoneziji. (Hina)