Do kraja 2015. imat ćemo cjepivo?

Amerikanci zaraženi ebolom liječe se eksperimentalnim lijekom

Slika nije dostupna
Američki zdravstveni djelatnici koji su se u Liberiji zarazili ebolom primili su eksperimentalni lijek i njihovo se stanje poboljšava. Dosadašnja klinička ispitivanja na životinjama bila su obećavajuća, a smatra se da će do kraja 2015. postojati cjepivo protiv ove kobne bolesti.

Stanje američkih zdravstvenih radnika koji su se u Liberiji zarazili ebolom poboljšava se nakon što su primili eksperimentalni lijek, piše u utorak BBC. No, oporavak se zasad se ipak ne može sa sigurnošću pripisati lijeku ZMapp, koji je dosad testiran samo na majmunima.

Liječnik Kent Brantly u subotu je otputovao u SAD na liječenje, a njegova kolegica Nancy Writebol otputovala je iz Liberije u utorak i tijekom dana bi trebala stići u Atlantu.

Američki djelatnici primili su ZMapp prije nego su evakuiriani iz Liberije. Prema izvješću CNN-a, koje navodi lokalnog liječnika, stanje doktora Brantlyja se iznimno poboljšalo unutar jednog sata od primanja lijeka.

Potvrđen drugi slučaj ebole u Lagosu

Što se tiče Writebol, ona je primila dvije doze i nije pokazala istu reakciju kao Brantly, ali je i njezino stanje poboljšano.

Od veljače je u zapadnoafričkim zemljama od ebole umrlo 887 ljudi i to je dosad najžešća epidemija. Zabilježena je u Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu. Klinička ispitivanja na cjepivu protiv ebole trebala bi početi u rujnu, a cjepivo je dosad tijekom testiranja na životinjama pokazalo obećavajuće rezultate.

"Do polovice ili kraja 2015. imat ćemo neku vrstu cjepiva - barem za cijepljenje zdravstvenih radnika - koji se izlažu znatnom riziku kada se brinu o oboljelim pacijentima", rekao je Anthony Fauci, ravnatelj američkog Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti. (Hina)


 DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook