Zbog rata u Ukrajini Njemačka se ne namjerava odreći američkog atomskog oružja koje je smješteno u zemlji. U bazi Bundeswehra u Njemačkoj piloti desetljećima vježbaju za slučaj da moraju ispaliti nuklearne bombe.
Thomas Schneider (56) pukovnik je njemačkih zračnih snaga i komandant 33. taktičkog krila njemačkog ratnog zrakoplovstva. Schneider već 25 godina leti na Tornadu, zrakoplovu koji ima poseban zadatak. Naime, Bundeswehr je obvezan u slučaju krajnje nužde imati avione koji mogu biti naoružani američkim nuklearnim oružjem.
Otkriva da će uskoro dobiti avione pete generacije. "F-35 je jedan od najboljih koje imamo u NATO-u. Ponosni smo i radujemo se što ćemo ga tu dobiti", kaže Thomas Schneider za Deutche Welle.
Njemačka ulaže milijarde eura u vojsku. Od ruske agresije na Ukrajinu u vladajućim redovima više nitko ne priča o Njemačkoj bez atomskog oružja. Jedna anketa kaže da su i Nijemci – ranije vrlo kritički raspoloženi prema atomskim bombama – danas u većini za to da se američke nuklearne bombe tipa B61 zadrže u bazi Büchel na zapadu Njemačke.
"Znamo što nam je činiti. Naš zadatak je nuklearno odvraćanje u sklopu NATO-a. To treniramo više od četrdeset godina. Spremni smo", kaže Schneider i dodaje da se nada kako nikada neće morati dati naredbu za ispaljivanje atomskog oružja.
Inače, preko vikenda je grupica ljudi napravila protestni kamp ispred baze. Dvanaest mirovnih aktivista pravi cvijeće i druge simbole mira.
"Dok god ima atomskog oružja, to znači da će ono kad-tad biti upotrijebljeno“, kaže aktivist. "Moramo to spriječiti", govori.
Inače, malo mjesto Büchel živi od prisutnosti vojske.
Werneru Gevenichu (65), ne smeta što živi u blizini nuklearnog oružja. "Ako dođe do atomskog rata, onda smo ionako svi gotovi, živjeli mi pored baze ili daleko od nje", poručuje.