Objasnio je da bi američke vojne snage u iračkim gradovima trebale ostati kao potpora iračkim snagama sigurnosti, a ne kao vojska koja će sudjelovati u borbama. Premijer Nouri al-Maliki, u međuvremenu je opovrgnuo izjavu vlastita glasnogovornika prema kojoj bi iračka vlada mogla zatražiti od američkih vojnih snaga da ostanu ondje kao treneri i nakon 31. prosinca 2011., što je, prema sporazumu, krajnji rok za povlačenje svih američkih trupa.
'Vjerujemo da bismo i nakon ljeta trebali ostati u svojim bazama u urbanim predjelima', rekao je Odierno novinarima koji su doputovali u Irak u pratnji američkog ministra obrane Roberta Gatesa. On je stigao u posjet zrakoplovnoj vojnoj bazi u Baladu.
>> Iračka vlada prihvatila sigurnosni pakt sa SAD-om
Nitko od iračkih dužnosnika još nije komentirao ovakvu mogućnost. Reuters podsjeća na nedavnu izjavu glasnogovornika iračke vlade Alija Al-Dabbagha, koji je rekao kako postoji mogućnost da se američke snage ne povuku u potpunosti sve do kraja 2011., iako je to predviđeno američko-iračkim sporazumom.
'Jasno nam je da iračka vojska neće biti u potpunosti spremna za tri godine. Treba nam puno više vremena, možda i deset godina', rekao je Al-Dabbagh, no iračka je vlada reagirala objavom kako je Al- Dabbagh iznio vlastito stajalište, a ne stajalište vlade.
Američko-irački sporazum je, nakon žestoke rasprave u iračkom parlamentu, usvojen prošli mjesec, a Iračani bi se iduće godine trebali izjasniti o tom dokumentu.