Greenpeace krivi podizanje tih plantaža palmi za masovno uništavanje šuma, čime se uništavaju i prirodni habitati životinja te uzrokuju značajne klimatske promijene. Prosvjednici su se ukrcali na hongkonški teretni brod East Ambition, dok je bio usidren u novozelandskoj luci Tauranga i lancima se privezali za brodske dizalice, kako bi pokušali spriječiti istovar tereta na obalu.
>> VIDEO: Greenpeace 'zatvorio' ministre EU-a, 300 pritvorenih
Policija se ubrzo pojavila na brodu i uhitila dvojicu aktivista, a još jednog su uhvatili, nakon što se ovaj ukrcao na manji brodić. Ostatak prosvjednika još se uvijek nalazi na brodu i policija pregovara s njima. 'Pošiljka koju smo danas ovdje zaustavili, reda je veličine u emisijama ugljičnih plinova od čak 127 tisuća automobila na cesti u godinu dana', istaknuo je Simon Boxer iz Greenpeacea. Dodao je kako je Novi Zeland umiješan u cijelu priču te da je cilj Greenpeacea, zbog toga, zaustaviti sve pošiljke sa plantaža.
Novozelandski premijer John Key, rekao je kako ne namjerava zabraniti uvoz nusprodukata plantaža palmi zbog toga. 'To je prerađeni otpad i on ne doprinosi uništavanju šuma. Nemam namjeru intervenirati u tom smislu', kratko je izjavio lokalnim medijima Key.