Od početka epidemije testirano je 5.839.285 uzoraka i potvrđeno 1.000.365 slučajeva zaraze korona virusom.
Prema podacima za posljednja 24 sata od posljedica koronavirusa preminula su još 52 pacijenta - dosad ukupno 8683, a virus je testiranjem potvrđen kod još 5657 osoba.
Na bolničkom liječenju je 6595 pacijenata, a 285 ih je na respiratorima. Krizni stožer nije se ovog tjedna uspio usuglasiti o primjeni strožih mjera i zabrana, te uvođenju COVID propusnica, a cijepljenje je i dalje znatno ispod očekivanih postotaka da bi se moglo govoriti o dosezanju kolektivnog imuniteta.
Srbija je u početku kampanje cijepljenja bila među najuspješnijim zemljama po broju osiguranih cjepiva, nabavljenih doza i odzivu građana, ali je je proces posljednjih mjeseci osjetno usporen. Na vrhuncu četvrtog vala korone Srbija je 28. rujna registrirala 8467 zaraženih.
"Pandemija će prestati na dva načina - ili kada se svi zarazimo ili kada se svi cijepimo", poručila je u petak srbijanska premijerka Ana Brnabić, naglasivši da se mora razgovarati "i o osobnoj odgovornosti i o građanskoj solidarnosti", te o potrebi za što masovnijim cijepljenjem.
Srbija koristi četiri vrste cjepiva - kinski Sinopharm, ruski Sputnjik V, te Pfizer i AstraZenecu, a proizvodnja Sputnjika počela je 4. lipnja u državnom Institutu za virusologiju, cjepiva i serume “Torlak” u Beogradu. Srbija je, u suradnji s partnerima iz Kine i Ujeinjenih Arapskih Emirata, 9. rujna započela i gradnju tvornice za proizvodnju kinosekog cjepiva Sinopharm.
Od početka cijepljenja 24. prosinca prošle godine u Srbiji je dosad dato više od 2,35 milijuna doza cjepiva, od toga je prvom dozom cijepljeno 53,7 posto punoljetnih, dok je oko 620.000 građana primilo i treću dozu.