Udio pozitivnih testova raste i najviši je nakon 26. siječnja.
U porastu je prosječni broj novih zaraza na dan i sada iznosi 1047, a porastao je i broj hospitaliziranih, pa je u bolnicama trenutn 531 COVID pacijent, od čega 123 na odjelima intenzivne njege, prema zadnjim podacima ministarstva zdravstva.
Ovakav trend jačanja trećeg vala epidemije epidemiolozi tumače u Sloveniji sada dominantnim britanskim sojem virusa koji je opasniji jer se brže prenosi, a pogađa s težim tijekom bolesti mlađe u populaciji koji nisu cijepljeni, dok je broj oboljelih i smrtnih slučajeva kod starije i cijepljene poopulacije u padu.
O tome svjedoči i podatak koji prenose mediji da je trenutno na COVID odjelima ljubljanskog Sveučilišnog kliničkog centra (UKC) broj COVID bolesnika za dvije trećine manji nego što je bio na vrhu drugog vala epidemije, dok je na intenzivnoj njezi dvostruko više pacijenata nego u tom kritičnom razdoblju.
Pad broja novozaraženih u BiH
Kako su izvijestili entitetski zavodi za javno zdravstvo, u protekla 24 sata testirano je oko 3500 uzoraka, a zaraza je potvrđena kod 1368 osoba. Istodobno je umrlo 40 pacijenata koji su bili na liječenju a ranije im je dijagnosticiran COVID-19.
Smanjen je i dnevni broj novozaraženih u gradovima koji slove za žarišta zaraze. Tako su u Sarajevu koje je ovog tjedna gotovo svakog dana imalo više od 500 novozaraženih u subotu potvrđena 163 nova slučaja a u Banjoj Luci ih je bilo 92.
Ovaj je tjedan u BiH označila najgora statistika od izbijanja pandemije u ožujku 2020. jer je u petak bilo više od 2100 novozaraženih što je apsolutni dnevni rekord a početkom tjedna dva dana za redom bilo je više od 90 mrtvih.
Većina razmjerno strogih mjera ograničenja koje su uvedene prije dva tjedna ostaju na snazi još najmanje sedam dana no vlasti u Republici Srpskoj ipak su se odlučile na manje korekcije pa su tako dopustile otvaranje trgovinskih centara. Oni pak u Federaciji BiH nisu ni zatvarani no u tom je entitetu neprekidno na snazi noćni policijski sat dok u RS takve mjere nema.
BiH je do sada uspjela cijepiti tek manji dio stanovništva jer je u tu zemlju dopremljeno ispod 150 tisuća doza kupljenog ili doniranog cjepiva.