Australija je u subotu uvela ograničenja za osobe koje su boravile u devet južnoafričkih zemalja zbog zabrinutosti koju je izazvao omikron, novi soj koronavirusa. Vlada zahtijeva 14-dnevnu karantenu i za australske državljane koji se vraćaju iz tih zemalja, rekao je ministar zdravstva Greg Hunt.
Države na koja se odnose ograničenja su Južna Afrika, Namibija, Zimbabve, Bocvana, Lesoto, Esvatini, Sejšeli, Malavi i Mozambik.
"Svatko tko nije državljanin Australije ili njihova uzdržavana osoba, i bio je u afričkim zemljama u kojima je otkriven i raširen soj omikron u posljednjih 14 dana, neće moći ući u Australiju", objasnio je Hunt.
Zatvara se i Brazil
Svoje zračne granice za putnike iz šest južnoafričkih zemalja zatvorit će i Brazil, rekao je u petak šef kabineta brazilskog predsjednika Jaira Bolsonara, čime se i Brazil pridružuje nizu velikih zemalja koje su objavile takva ograničenja zbog pojave novog zabrinjavajućeg soja koronovirusa.
"Zaštitit ćemo Brazilce u ovoj novoj fazi pandemije. Službena obavijest bit će objavljena sutra i stupit će na snagu u ponedjeljak", objavio je na Twitteru načelnik brazilskog stožera Ciro Nogueira. U drugoj objavi na Twitteru napisao je da su šest zemalja za koje uvode zatvaranje granice Južna Afrika, Esvatini, Lesoto, Namibija, Bocvana i Zimbabve.
Brazilski zdravstveni regulator Anvisa preporučio je ranije u petak da se zabrane putovanja iz nekih afričkih zemalja te da strancima koji su bili u bar jednoj od tih šest afričkih zemalja u prethodnih 14 dana ne bi trebalo dopustiti da slete u Brazil, dok bi Brazilci koji dolaze iz tih zemalja trebali u karantenu.
Brazilsko ministarstvo zdravstva u petak je pak objavilo da novi soj "predstavlja potencijalnu buduću prijetnju, ali da je njegov epidemiološki učinak nejasan".
Predsjednik Bolsonaro je rekao novinarima da razmišlja o poduzimanju mjera u vezi s tim sojem, ali je ponovio i da je protiv strogih ograničenja. "Brazil ne može podnijeti još jedno zatvaranje. Nema koristi od straha", rekao je u Rio de Janeiru, dodajući da će poduzeti racionalne mjere.
Isti plan imaju EU, SAD, Britanija, Nizozemska...
EU, Velika Britanija i SAD također su najavile pooštrene granične kontrole zbog novog soja.
Nizozemske zdravstvene vlasti priopćile su da su, na temelju prvih rezultata testiranja, među oko 600 putnika koji su u petak s dva leta stigli u amsterdamsku zračnu luku Schiphol iz Južne Afrike, vjerojatno deseci njih zaraženi koronavirusom. Ti su putnici izolirani od drugih putnika u zračnoj luci zbog zabrinutosti zbog novootkrivenog soja koronavirusa.
Kada su u petak doputovali u Amsterdam na dva leta, putnici iz Južne Afrike su satima čekali u zrakoplovima te su potom testirani. Uz objavu prvih rezultata testova tih putnika, nizozemske zdravstvene vlasti priopćile su i da provode daljnja testiranja kako bi vidjeli jesu li zaraženi novim sojem koronavirusa.
Nizozemsko ministarstvo zdravlja procijenilo je da bi među putnicima moglo biti oko 85 pozitivnih slučajeva.
"Putnici s pozitivnim rezultatom testa bit će smješteni u izolaciju u hotelu u ili blizu Schiphola", rekle su zdravstvene vlasti.
Nizozemska vlada zabranila je sva putovanja iz Južne Afrike u petak, a ministar zdravstva Hugo de Jonge rekao je da će svi putnici koji su već na letovima morati proći testiranje i karantenu po dolasku u Nizozemsku.
Odgođen sastanak WTO-a
Svjetska trgovinska organizacija (WTO) objavila je da odgađa svoj prvi ministarski sastanak u četiri godine zbog pogoršanja zdravstvene situacije, čime je postala i prva velika diplomatska ''žrtva'' omikrona. Ministri članica WTO-a trebali su se okupiti idući tjedan na sastanku, koji se smatra i testom važnosti te organizacije. Novi datum sastanka nije određen.
Švicarska uvela karantenu i za europsku zemlju
Švicarska, gdje je u Ženevi sjedište WTO-a, u petak je zabranila izravne letove iz Južne Afrike i okolne regije te uvela testiranje i karantenu za putovanja iz drugih zemalja, uključujući Belgiju, Hong Kong i Izrael.
Restrikcije prema južnoafričkim zemljama najavila je i Hrvatska. Načelnik Nacionalnog stožera Civilne zaštite Davor Božinović rekao je da će se zabraniti ulazak iz Bocvane, Esvatine, Lesota, Namibije.
''Ima potencijala da bude zaraznija od delta-soja'', rekao je i dodao da će se evidencija o broju oboljelih, testiranih i cijepljenih osoba voditi kartama koje će prikazivati epidemiološku sliku u zemljama.