Sada je na intenzivnim odjelima toliko pacijenata da nećemo predlagati bitnije ublažavanje mjera u idućih nekoliko tjedana, izjavila je za slovensku televiziju glavna epidemiologinja i voditeljica vladinog stručnog savjeta Mateja Logar, na pitanje mogu li građani očekivati popuštanje mjera za Božić i Novu godinu, s obzirom na silazni epidemiološki trend.
S epidemiološkog stajališta bilo je bolje da je i Slovenija poput Austrije uvela kraći "lockdown" umjesto obveznih COVID potvrda, jer on brže donosi rezultate, ali je vlada pri takvoj svojoj odluci uvažila i druge čimbenike, kazala je Logar. Upozorila je i na "kulturološke" razlike zbog kojih Slovenija ima manju procijepljenost i slabiju disciplinu u pridržavanju mjera.
U Sloveniji se, po njenim riječima, u godinama prije pandemije protiv gripe cijepilo desetak posto stanovništva, a u zemljama sjeverne i zapadne Europe od 60 do 80 posto. Zdravstvene preporuke koje u tim zemljama djeluju kao zakonski propis u Sloveniji se moraju donositi kao vladine odluke da bi mogle djelovati, dodala je Logar.
Zbog svega toga Logar smatra da je 60-tak posto odraslih u Sloveniji koji su cijepljeni protiv koronavirusa relativni uspjeh, premda se cijepljenje odvija sporo, a to je i ispod prosjeka cijepljenosti u EU-u.
U Sloveniji su u zadnja 24 sata potvrđene 1323 zaraze koronavirusom, svaki je četvrti test bio pozitivan, a u zemlji je trenutno aktivnih 23.929 zaraza. U padu su i ostali epidemiološki indikatori, pa se 14-dnevna incidencija po novim podacima spustila na 1135, a 7-dnevni prosjek zaraza u jednom danu na 1507.
Premda broj hospitaliziranih više ne raste, problem je i dalje opterećenost zdravstvenog sustava. U bolnicama je trenutno 916 COVID pacijenata, od čega 242 na intenzivnoj njezi, što je za 3,2 posto manje u odnosu na prethodni dan, a u zadnja je 24 sata umrlo još 19 pacijenata.