U bolnicama je trenutačno još 584 COVID pacijenata i njihov se broj nastavlja smanjivati, pa su prema "izlaznoj strategiji" vlade dvije bolnice već prestale primati takve bolesnike i vraćaju se svojim redovnim programima, kazala je na konferenciji za novinare u Ljubljani Alenka Forte, državna tajnica u ministarstvu zdravstva.
Strategija povratka bolnica redovnim programima vezana je na broj hospitaliziranih u cijeloj državi i sastavljena je od četiri faze. Kad u bolnicama bude manje od 100 oboljelih oni će se liječiti samo u najvećim bolnicama u Ljubljani i Mariboru, te bolnici za plućne i respiratorne bolesti Golnik.
U međuvremenu ministarstvo zdravstva preporučuje bolnicama da do daljnjega 10 posto raspoloživih bolničkih postelja i dalje imaju "rezervirane" za oboljele od COVID-a.
Prema podacima ministarstva zdravstva, u Sloveniji su trenutačno još samo 11.032 aktivna slučaja zaraze koronavirusom, upola manje nego prije koji tjedan, a 14-dnevna incidencija - broj oboljelih na 100.000 stanovnika u posljednja dva tjedna - spustila se na 522. Tako se Slovenija s trećeg mjesta najugroženijih europskih država spustila na peto, no vlada i dalje upozorava na opasnost povratka na lošiju epidemiološku sliku ako građani budu zanemarivali propisane mjere.
Protekli je vikend u Sloveniji bio prvi nakon što je ukinuta zabrana napuštanja matičnih općina, a bili su otvoreni i svi trgovački centri. U trgovinama je obvezno nošenje maski, držanje razmaka od dva metra, dezinfekcija ruku.
Još nisu cijepljene sve osobe starije od 80 godina, ali ni sve zdravstveno osoblje, a preostali zdravstveni djelatnici pozivaju se kampanjom na cijepljenje. U Sloveniju je u ponedjeljak prispjelo novih 22.230 doza Pfizer-BioNTechova cjepiva, a do nedjelje je cijepljeno ukupno 94.304 ljudi, nešto manje od pet posto populacije.