Sa 1587 PCR testova potvrđeno je 139 infekcija ili 8,7 posto među testiranima, što je ipak znatno više u odnosu na stanje od prije sedam dana kad ih je bilo 85, uz 5,4 posto pozitivnih nalaza među testiranima.
U bolnicama je trenutno 30 COVID pacijenata, od čega 8 na intenzivnim odjelima. Sedmodnevni prosjek zaraza u jednom danu trenutno iznosi 108, 14-dnevna incidencija povećana je za 2,4 posto i iznosi 58, dok novih smrtnih ishoda među oboljelima nije bilo, pa broj umrlih od početka epidemije ostaje 4429, objavilo je ministarstvo zdravstva.
Cijepljenog stanovništva koje je zaštićeno punim dozama cjepiva je 38,7 posto, daleko manje od cilja vlade da se do kraja ljeta cijepi 70 posto populacije i 90 posto onih starijih od 50 godina, postavljenog nakon upozorenja vladinih epidemiologa da bi mogao uslijediti daleko opasniji novi val zbog delta varijante koji bi prepunio bolnice pacijentima i rezultirao novim restrikcijama.
"Sasvim je jasno da postavljenu poželjnu procijepljenost nećemo postići do jeseni", piše u srijedu u kritičkom komentaru na račun vlade ljubljansko "Delo", koje smatra da vlaidna strategija apeliranja na stanovništvo da se cijepi ne daje rezultata.
Ljetni dopusti i najava da će se ukinuti besplatna testiranja na koronavirus jedno su vrijeme povećavali broj onih koji dolaze na mjesta za cijepljenje, ali se to sada usporilo i vlade bi prije jeseni trebala razotkriti strategiju kako se treba ponašati u novom jesenskom valu, navodi vodeći slovenski dnevni list.
"Tako bi ljudi znali što ih na jesen čeka i možda bili spremniji donijeti konačnu odluku hoće li se cijepiti", navodi "Delo".
Da je cjepiva sasvim dovoljno, a interesenata za cijepljenje premalo za postizanje poželjne ciljne procijepljenosti govori i odluka slovenske vlade koja je u srijedu objavila da će donirati 150.000 doza cjepiva AstraZenece Zelenrtskim otocima, i to nakon što je iz istih humanitarnih razloga već donirala 48.000 doza istog cjepiva Bosni i Hercegovini, te 250.000 doza Egiptu.
Očito je da se radi o cjepivu koje je najmanje poželjno, pa ga dosta ostaje, makar je Slovenija početkom lipnja 300.000 doza AstraZenece dobila "na posudbu" od susjedne Mađarske, u vrijeme kad se nagađalo da će tog cjepiva biti premalo za one koji čekaju drugu dozu, prenose slovenski mediji.