Azijske zemlje su se krajem 2019. godine prve našle na udaru epidemije. Veliki grad Wuhan, u središtu Kine, gdje je novi koronavirus otkriven, posebno je teško stradao.
Početak krize bio je strašan: medicinsko osoblje se našlo pred nepoznatom bolesti, bolnice su zbog preopterećenosti morale odbijati pacijente, testovi su bili nedostupni, bolesnici nisu bili identificirani, nedostajala je oprema.
Više liječnika u Wuhanu koji su upozoravali na pojavu novog virusa, ispitani su u policiji i optuženi za širenje "glasina".
"Borba s epidemijom COVID-19 bila je velik ispit za sustav i kapacitete upravljanja u zemlji", priznao je u subotu Li Bin, zamjenik kineskog ministra zdravstva.
"Ujedno je pokazala da još postoje slabosti u sustavima i mehanizmima prevencije i kontrole velikih epidemija u Kini i u njezinu javnozdravstvenom sustavu", istaknuo je na tiskovnoj konferenciji u Pekingu. I predsjednik Xi Jinping je u veljači dao sličnu izjavu.
Trump: To u Kini se moglo spriječiti
No, izjava dana u subotu dolazi u trenutku kada Sjedinjene Države optužuju Peking da je skrivao informacije i loše upravljao krizom.
"To se u Kini moglo zaustaviti", istaknuo je ovog tjedna Donald Trump govoreći o epidemiji.
Peking tvrdi da je sve podatke kojima je raspolagao brzo dojavio Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO) i drugim zemljama.
Zamjenik ministra zdravstva naveo je nekoliko smjernica za poboljšanje kineskog zdravstvenog sustava, među kojima je uspostava "centraliziranog, jedinstvenog i djelotvornog zapovjedništva".
Umjetna inteligencija u sprječavanju epidemija
Ujedno je spomenuo bolje korištenje umjetne inteligencije i megapodataka ("big data") u sprječavanju epidemija.
Naposljetku, ministarstvo se zauzima za poboljšanje zakona u zdravstvu i za "čvršću međunarodnu suradnju", istaknuo je Li Bin.
Više od 80.000 ljudi bilo je zaraženo koronavirusom u Kini a 4.633 je umrlo, pokazuju najnoviji službeni podatci.
Peking je u petak rekao da podupire osnivanje povjerenstva pod pokroviteljstvom WHO-a koje će procijeniti "svjetski odgovor" na covid-19, ali tek "kada prođe epidemija". (Hina)