"Pitamo se zašto Rusija teoretski nudi milijune doza cjepiva, a ne napreduje dovoljno brzo u procjepljivanju vlastitog stanovništva", izjavila je von der Leyen na konferenciji za novinare. "To pitanje zahtijeva odgovor", istaknula je.
Dodala je da Rusija do sada nije zatražila odobrenje od Europske agencije za lijekove (EMA). "Ako to naprave, moraju dostaviti sve podatke i podvrgnuti se kontroli kao i ostali. Osim toga, proizvodnja se ne odvija u EU-u i zato se mora obaviti inspekcija na mjestu proizvodnje jer moramo imati stabilne proizvodne standarde”, rekla je predsjednica Komisije.
Povjerenica za zdravstvo Stela Kiriakides izbjegla je izravno odgovoriti na novinarsko pitanje trebaju li države članice koje namjeravaju nabaviti rusko cjepivo čekati odobrenje EMA-e.
"Do sada ni za rusko ni za kinesko cjepivo nije stigao zahtjev za odobrenje. Da bismo mogli ocijeniti učinkovitost tih cjepiva ona moraju proći neovisnu znanstvenu procjenu EMA-e", rekla je Kiriakides.
Dodala je da one države članice koje se odluče za rusko i kinesko cjepivo to rade na vlastitu odgovornost. "Proces odobrenja za korištenje cjepiva na europskom tržištu uključuje i ‘farmakološku budnost’, što je vrlo važno.
Kada cjepivo dobije odobrenje od EMA-e, onda industrija i EMA moraju pratiti sve slučajeve bilo kakvih poteškoća ili nuspojava. Te ‘farmakološke budnosti’ nema u slučaju kada države članice koriste cjepiva bez odobrenja EMA-e", rekla je Kiriakides.