Roditelji djece od prvog do četvrtog razreda, kojima se dala mogućnost biranja hoće li poslati djecu u školu ili će ih i dalje ostaviti da kod kuće prate nastavu, ostali su zbunjeni. A i ravnatelji se pitaju što im je činiti. U Zagrebu uz sve ovo postoji i dodatni problem, a to su vrtići i škole oštećeni u potresu.
O tome je s ministricom obrazovanja Blaženkom Divjak razgovarala reporterka Dnevnika Nove TV Sanja Vištica.
Ministrica kaže da se čekaju upute epidemiologa te vjeruje da će do 11. svibnja biti spremni za provođenje nastave u školama.
Na pitanje čija je odgovornost ako se djeci nešto dogodi kaže kako smo do sada slušali stručnjake te tako moramo nastaviti.
"To je njihov prijedlog i dat će upute, a na nama je da ih se dobro pridržavamo", kaže Divjak te dodaje kako svi moramo korak po korak osigurati uvjete i kad ih osiguramo neće biti upitno da su škole sigurne. Ministrica kaže i da razumije roditelje koji ne žele u prvo vrijeme slati djecu u školu.
"Ne možemo 11. krenuti s nastavom i vrtićima ako uvjeti neće biti osigurani", dodaje Divjak.
This browser does not support the video element.
Na pitanje kako očekuje da se učitelji postave u situaciji ako 10 učenika jednog razreda dođe u školu, a drugih 10 ostane doma pratiti nastavu on line Divjak odgovara:
"Kao i kad imaju virozu, često je pola razreda u školi, pola kod kuće. I zadaću će provjeravati kao što je provjeravaju i inače kad ih nije duže bilo u školi. Razredna nastava znači da učiteljica radi svoju normu kao do sada i ima jednak broj učenika i ne izvodi nastavu na daljinu, to netko drugi radi".
Zagrebački ravnatelji kažu da ni inače nemaju tople vode, higijenskih potrepština. Ministrica Divjak kaže da treba pitati gradonačelnika kako vratiti djecu u te škole.
"Umjesto da se sije panika i šalju se neka pisma koja su nepotrebna treba napraviti plan kako će se učenici vratiti", kaže i na opasku da Grad čeka upute ministarstva dodaje: "Možemo to i tako postaviti. Dobit će jasne upute, ali osnivač osigurava infrastrukturu. Ako postoji potreba da se iz oštećenih osnovnih škola učenici presele u srednje - neka. Gradonačelnik se treba primiti posla i razmisliti o uvjetima u školi, a ne slati neka pisma".
Za kraj ministrica ističe kako će se državna matura održati u lipnju. "Plan je da se matura održi od 8. lipnja do 29. lipnja, imamo mogućnost da su škole prazne, a i inače kad se pisala matura učenici su bili udaljeni jedni od drugih. Uvjeti se osiguravaju i matura znači završno za završne razrede. Drugo polugodište ne ulazi u maturu", kazala je Divjak.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr