"Prosječni Europljanin godišnje kupi čak 26 kilograma odjeće, od toga u istoj toj godini baci čak 11 kilograma robe poput jedne koju smo pronašli na ilegalnom deponiju.
Prema podacima Europske agencije za okoliš taj naš godišnji šoping - planet je stajao više od 650 kilograma ugljičnog dioksida po osobi", izvijestio je reporter Dnevnika Nove TV Dino Goleš.
U konačnici, dodaje Goleš, modna industrija čini 10 posto globalnih emisija ugljika. To je više nego svi međunarodni letovi i pomorski promet zajedno! "Manje bacam nego što kupujem", priznaje Bernard.
Za izradu jedne pamučne majice treba oko 2700 litara vode, toliko prosječna osoba popije u dvije i pol godine. Europska komisija zato do 2030. želi nova ekološka pravila za brzu, uličnu, ali i visokoluksuznu modu.
"Dio problema leži u tome što se luksuzna roba spaljuje nakon što se ne proda kako bi joj se održavala visoka cijena. Prema prijedlogu EK spaljivanje robe se zabranjuje", rekla je europarlamentarka Biljana Borzan.
Sunčana Glavak ističe da će se prije svega potaknuti prelazak na kvalitetu, trajnost, dulju uporabu popravak i ponovno uporabu. "U svakom slučaju brza moda, fast fashion, više neće biti u modi", napominje Glavak.
"Mi mali zapravo gubimo veliki dio kolača jer se zapravo ne možemo uklopiti u cijenu ako neki veliki lanac prodaje odijelo za 700 kuna, a nas samo materijal košta toliko.
Jasno je da da tu ne možemo dobiti. Dobra je to priča i treba ju podržati tako da i mi mali možemo nekako u tom dijelu parcipirati", smatra krojač i predsjednik Obrtničke komore Grada Zagreba Mirza Šabić.
Do novih pravila - možda ćemo manje kupovati zbog inflacije. Prema podacima DZS-a, odjeća i obuća u posljednjih mjesec dana poskupjele su za 12 posto.
Više o odjeći pogledajte u priloženom videu.
Dnevnik Nove TV gledajte svakog dana od 19:15, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr