Vremenski fenomen, saharska oluja koji nosi pijesak iz Afrike, a koji se često događa između ožujka i lipnja, ovih dana stiže u naše krajeve. On ne utječe samo na ljudski dišni sustav već i na boju automobila. Dakle, ako nećete imati priliku parkirati svoje vozilo u garažu, ovdje možete pronaći savjete o tome kako sigurno ukloniti sitni pustinjski pijesak s laka vašeg limenog ljubimca.
Operite saharsku prašinu što prije
Općenito je potrebno ukloniti svu prašinu s automobila jer prljavi prozori, prednja i stražnja svjetla mogu smanjiti vidljivost i time ugroziti sigurnost vožnje. Prilikom čišćenja vlasnici automobila trebaju imati na umu da ručno pranje ili čak samo prskanje vozila crijevom nije dopušteno na nekim mjestima.
Tamo gdje je dopušteno, naravno, možete pokušati očistiti ručno, ali to zahtijeva puno vode jer će inače spužva utrljati čestice pijeska u boju i izazvati ogrebotine. Stoga se ipak preporučuje odlazak u autopraonicu, savjetuje Njemački autoklub (ADAC).
Nakon pranja provjerite i unutrašnjost automobila
Nakon ručnog pranja očistite inače skrivene metalne površine dobro navlaženom krpom dok su vrata i preklopci otvoreni. Često perite krpu kako biste spriječili širenje prašine.
Obrišite kontrolnu ploču, a ako krpa odmah požuti, očistite i unutrašnjost automobila. Prvo usisajte gdje je to moguće, zatim očistite površine vlažnom krpom ili sredstvom za čišćenje prikladnim za unutarnju upotrebu.
Pregledajte filtere kabine
Ako filtar kabine (koji se naziva i filtar peludi) nije mijenjan neko vrijeme, sada ga treba pregledati i zamijeniti ako je potrebno. Jer ako je već bio ispunjen i sada je u njega ušao i pijesak, pun je i treba ga zamijeniti. Inače će svoj sadržaj isprazniti u unutrašnjost.
Ovisno o automobilu, filtar kabine možete promijeniti sami. Sada su dostupni filtri za neke modele koji čak zadržavaju neke plinovite kontaminante (obično filtri sa slojem aktivnog ugljena ) ili koji su antialergijski.