'Zaštita prirode mora biti poluga razvoja', rekao je ministar Zmajlović i najavio da će novi zakon to i omogućiti. 'Cilj ovih izmjena je poboljšavanje investicijske klime u kontekstu zaštite prirode, ali i podizanje svijesti svih građana da je zaštita prirode nešto dobro i korisno', kazao je Zmajlović.
Zato će se smanjiti rokovi za određivanje ocjene prihvatljivosti određenih projekata. Također, Vlada će, bez obzira na utjecaj na okoliš, moći odobriti projekte za koje se utvrdi prevladavajući javni interes. 'To su veliki, strateški, infrastrukturni projekti, najčešće prometnice, mostovi, hidroelektrane, kada treba donijeti odluku da je pojedini zahvat od izrazitog interesa Republike Hrvatske', kazao je Zmajlović.
>> Zmajlović: Moramo se zapitati je li nam je važnija Ombla ili bioraznolikost?
Na pitanje hoće li se, bez obzira na endemske vrste, ipak ići u projekt Ombla, Zmajlović je odgovorio kako se, prema njegovom mišljenju, u taj projekt ne bi trebalo ići iz razloga koje je već naveo, ali da će konačnu odluku donijeti Vlada, odnosno HEP.
Oporba smatra da se od Omble nikako ne smije odustati. 'Hrvatska je toliko deficitarna s energetskim lokacijama da je lokalitet Omble od zlatne vrijednosti. I Plomin i Kosinj i Hidroelektranka Ombla su dio strateških odrednica Hrvatske demokratske zajednice', kazao je Darko Horvat.
Zelenima je to problematičan način donošenja odluke o javnom interesu. 'Ono što je problematično što u tom trećem koraku nema sudjelovanja javnosti. Znači, što je javni interes? To bi trebalo puno bolje definirati', kazala je Jagoda Maunić iz Zelene akcije. Zato traže novu javnu raspravu o zakonu i da se resorni ministar više posveti zaštiti prirode, a manje investicijama.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook